Kontingenčné tabuľky

0
840

Povedzme si úprimne – užívateľov na Exceli asi najviac frustruje množstvo informácií, ktoré treba zvládnuť. Veď to poznáte – otvoríte program a už sa na vás rinú čísla, údaje a informácie.

Celé je to navyše nejaké zmenšené, takže sa tam toho zmestí viac ako by sa na jednu tabuľku patrilo. No nevadí, skúsite sa s tým predsa popasovať. Pustíte si prvý diel video návodu, ktorý ste našli na Youtube a čoskoro sa v tom zamotáte. Nehovoriac o pokročilejších úkonoch, akými sú napríklad kontingenčné tabuľky.

Ako sa kontingenčné tabuľky naučiť

Pri učení stavte na kvalitu materiálov. Platí to dvojnásobne pri kontingenčných tabuľkách. Ak sa učíte z nekvalitných materiálov alebo zle urobených videí, budete mať problém sa zorientovať a pochopiť, čo je treba.

Môžete si byť istí, že nič, čo je dobré nebude celkom zadarmo. Zrejme aj preto vás tie bežne dostupné články a videá akosi nechytili. Buď boli spracované neprehľadne, amatérsky, alebo lektor jednoducho nebol tým správnym ťahákom. Ak chcete zvládnuť kontingenčné tabuľky raz a navždy, najlepšou cestou bude tá spoplatnená.

Ale zas… až také drahé to nebude, online kurzy Excelu vychádzajú oveľa lacnejšie ako tie s priamou účasťou. A táto investícia sa vám niekoľkonásobne vráti. Ako každá investícia do vzdelania. Už za pár desiatok eur sa naučíte ovládnuť program, ktorý vo svojej ponuke práce vyžaduje takmer každý inzerent na Profesii. A kým ďalší kandidáti si Excel do CV-čka automaticky napíšu, vy s ním aj reálne dokážete pracovať.

Navyše, po skončení video kurzu dostanete aj certifikát, ktorý viete priložiť k životopisu. Svoju novú zručnosť tak máte nielen zdokumentovanú, ale môžete si ju pripísať aj pod kurzy a certifikácie. A už len fakt, že táto kolónka nie je prázdna, vám pridá body navyše.

Vaša hodnota (nielen) na výberovom konaní nepochybne stúpne aj preto, že aj keď Excel každý vyžaduje, len málo kandidátov v ňom skutočne exceluje a zvládne aj kontingenčné tabuľky.  Stačí pritom tak málo – len odhodlanie, niekoľko hodín času a získate zručnosť, ktorú využijete vždy a všade. Napríklad aj na súčasnej pozícii, ak pokukujete po povýšení, lepšom plate, alebo získaní zaujímavého projektu v rámci  tímu. A to sa už naozaj oplatí, no nie?