Kto nevlastní osobnú váhu, ten vlastne neexistuje. Gazdinka, ktorá nemá v domácnosti kuchynskú váhu, nie je pravá gazdinka. Kto tvrdí, že váhy nepoužíva, ten klame. Váhy sú súčasťou nášho života a bez merania hmotnosti sa nedá existovať. Vždy, keď použijete nejaký druh váhy, spomeňte si na nasledujúcich 5 zaujímavých faktov o tomto meracom prístroji.
1. Prvý prístroj vášho života
Viete, kedy ste váhu použili po prvý raz? No predsa ihneď po narodení. Síce ste ju nepoužili vy sami, ale na váhe ste ležali. Novorodenecké váhy sa využívajú na overenie hmotnosti novorodenca ihneď po jeho príchode na svet. Druhá dôležitá váha vo vašom živote je kuchynská. Mamičky bábätkám pripravujú stravu podľa presne určeného množstva. Následne vás počas života vážia lekári, ktorí používajú váhu spojenú s meraním výšky.
2. Ohromujúce priemyselné váhy
Najviac odolné musia byť priemyselné váhy. Existujú desiatky druhov váh, ktoré sa využívajú v rôznych odvetviach priemyslu. Dokážu odvážiť naložené nákladné vozidlo alebo obrovské kusy stavebného materiálu. Vážia hmotnosť potravín, surovín, spotrebného tovaru v sklade či hmotnosť zvierat.
3. Prvé jednoduché váhy
Prvé váhy sa používali už v starovekom Egypte. Išlo o rovnoramenné váhy, ktoré vážené predmety vyvažovali pomocou kameňov. Nešlo o presné váženie, aké dokážu realizovať laboratórne váhy, ale na preváženie drahých kovov a kameňov stačili.
4. Prvé elektronické váhy
Oveľa presnejšie ako váhy z Egypta boli váhy, ktoré boli skonštruované v polovici 20. storočia. Išlo o elektronické váhy. S ich príchodom sa váženie stalo súčasťou každodenného života väčšiny ľudí na zemi.
5. Zábavné hmotnostné údaje
Váženie a meranie hmotnosti čohokoľvek je hobby veľa ľudí na svete. Vďaka tomu sa môžeme dozvedieť zábavné a niekedy poučné hmotnostné údaje. Aké? Napríklad údaj o tom, že mozog váži 2 % z telesnej hmotnosti človeka. Alebo informáciu o tom, že slnko sa postupne zmenšuje a každý rok stratí 360 miliónov ton. Pre Američanov je dôležitý hmotnostný údaj váhy Sochy slobody, ktorá váži 225 ton. A na záver je zaujímavé sa dozvedieť, že človek je veľmi podobný hadom. Ročne sa mu olúpe približne 0,7 kg kože.