TOP 5 najrýchlejšie rastúcich stromov na svete

0
21057
Bambus

Dosiahnuť čo najviac dreva za čo najmenej času je snom každého urbárnika. Existujú stromy, ktoré nám dokážu vyprodukovať vďaka svojim schopnostiam veľmi rýchlo množstvo dreva a stále môžeme pritom hovoriť o kvalitnom dreve. Ktoré drevnaté kríky a stromy majú najrýchlejší rast a prekonávajú ostatné?

  1. Bambus

Bambus  je svojim spôsobom zázrak. Rastie veľmi rýchlo, až 10 centimetrov za deň, čo je 36 metrov za jediný rok. Samozrejme, nie každý jeden druh tieto čísla dokáže dosiahnuť. Ich výnimočná pevnosť im umožňuje rast priamo nahor. Bambus má v Ázii využitie na tisíce spôsobov, napríklad aj na stavbu lešení výškových budov. Na počudovanie veľmi pevných a pružných.

  1. Akácia

Zaujímavý strom je akácia. Akácie v Malajzii dokážu dosiahnuť rýchlosť rastu až 10 metrov za rok. K jej rastu určite napomáha tropické pásmo a dažďové výdatné prehánky, premočené pôdy a vlhkosť sama o sebe.

  1. Eukalyptus

Mohutný austrálsky strom eukalyptus v prípade transgenického kultivaru dosahuje zaujímavú rýchlosť až 5 metrov za jediný rok so zachovaním tvrdosti a všetkých tých kvalitných vlastností, ktoré strom robia výnimočným. Okolo šiesteho roku už však svoj rast spomaľuje.

  1. Bavlník východný

V severnej Amerike môžete nájsť lokality, v ktorých rastú stromy bavlníkov s rýchlosťou 3 až 5 metrov za jediný rok. Ako náhle strom dosiahne vek 7 až 8 rokov, spomaľuje svoj rast.

  1. Hybridný topoľ

Japonské topole a rôzne hybridné topole sú vysádzané pre rýchly rast ako palivové drevo. Rastie veľmi rýchlo, viac ako 3 metre za rok pri dobrých podmienkach. Rovný tenký kmeň  je využívaný aj na Slovensku. Pestovateľov takýchto topoľov je u nás pomerne dosť, najmä na nepoužívaných pozemkoch. Jeden pestovateľ musel neďaleko Bratislavy po niekoľkých rokoch prestať a stromy na stálo vyťať. Jeho susedovi totiž trklo, že je to topoľ a proti topoľom ako alergénom sa dá bojovať aj tak, že z ničoho nič preukážete potvrdenie o alergii. Na tom by nemuselo byť nič zlé, keby daný sused tento rok v apríli nevysadil vlastné topole.