Strihanie viniča na jar. Ako na to?

0
103
Strihanie viniča
Strihanie viniča

Rez viniča vykonávame predovšetkým pre lepšiu rodivosť, energiu a vitalitu v plodoch. Jeho efektívny spôsob a správne načasovanie je aj silným reprezentatívnym ukazovateľom starostlivosti o váš vinohrad. Ako ste na tom? Viete, že práve vrcholí najvhodnejší termín na strihanie viniča?

Kedy strihať vinič?

Ak ste si túto otázku položili ako prvú, vedzte, že napovedá o vašom čo najprecíznejšom prístupe pre vitalitu viniča. K nej mu dopomôžete koncom zimy, keď vo vinohrade vrcholí tzv. vegetatívny spánok. V ňom zotrvá ešte aj v termíne od februára do marca. A to je pre vás tou najlepšou indíciou vziať pomôcky na strihanie viniča a vykonať hladké a presné rezy.

Prečo práve tento termín?

Strihanie viniča zahajujeme, keď už nehrozia silné mrazy. V zime sa viac sústreďujeme na zásoby rezervných výživných látok v starom dreve. Určite treba posilňovať jeho ochrannú štruktúru, odolnosť voči infekciám, hubám a baktériám. Na to sú vhodné prípravky pre zvýšenie enzymatickej hladiny chitinázy a peroxidázy.

S rezom nemožno čakať ani do jarného a letného kolobehu. V tom čase už pučia zelené časti a taktiež by vinič oslabilo vytekanie miazgy z rezných rán. Okrem vhodného termínu na strihanie viniča vždy zohľadňujeme aktuálne teplotné podmienky a lokalitu.

Ako pripraviť vinič na rez?

Rezu viniča musia vyhovovať priestorové podmienky a opora pre vinič. Strihu predchádza vždy najprv čistenie a úprava. Pozorne oddeľujeme choré a suché od zdravého dreva. Napadnuté by ohrozovalo zdravé rodivé časti, čo by spôsobilo vysoké škody na výnose. Okrem toho odstraňujeme aj vyrodené dvojročné drevo. Naším cieľom je ponechať len mladé jednoročné výhonky. Sú od seba dostatočne vzdialené a obsahujú 8 – 10 púčikov. Zastrihávané sú 2 – 3 cm nad púčikom, nie rovným, ale šikmým rezom.

Aké sú najvhodnejšie nožnice na strihanie viniča?

Rez nemožno vykonať, dokým nebudete disponovať trvácnymi nožnicami na vinič. Na trhu sú dostupné desiatky jednoručných, dvojručných aj kombinovaných modelov. Základom je, aby nožnice na rez viniča šetrili vašou vynaloženou silou, nezaťažovali zápästie ani ruky. Väčšina modelov preto disponuje silným tlmiacim účinkom a súčinnosťou čepele s protičepeľou pre čisté rezy.

Odporúčame jeden z najobľúbenejších rezov viniča

Veľmi efektívnym a priestorovo nenáročným je stredný rez viniča. Dokážu ho aplikovať nielen profíci, ale aj začiatočníci v menších sadoch. Rez vykonávame, keď má kmienok viniča 1 – 1,5 m a na jeho vrchole vyrastajú výhonky. V jednom, maximálne v dvoch ťažňoch, ktoré pri reze ponechávame na viniči, zabezpečujeme rovnomerné prúdenie živín. Jemne ich prehneme a uviažeme o vodiaci drôt. Nechávame aj záložné výhonky, ktoré nás budú viac tešiť až začiatkom nasledujúcej sezóny. Po reze a úprave pomôcky dezinfikujeme a uskladníme vo vhodných organizéroch.