Zvažujete kúpu nového auta, ale neviete, ktoré sa najviac oplatí? Prečítajte si niekoľko rád, na čo myslieť pri rozhodovaní.
Za nové vozidlo si priplatíte
Pri kúpe nového auta sa nemusíte obávať, že niečo nefunguje. Ako jeho prvý majiteľ si môžete užívať dokonalý stav. Nevýhodou je však cena. Tá býva násobne vyššia a už po niekoľkých týždňoch používania vozidlo stráca na hodnote. Mnohí ľudia preto radšej siahnu po variante, ktorý je cenovo dostupnejší.
Lacnejšie predvádzacie auto
Nie náhodou patria predvádzacie vozidlá k tým najobľúbenejším. Keďže sa používali len na predvádzanie, často majú najazdených do 30-tisíc kilometrov. Predvádzacie auto malo v prvom rade zaujať. Preto ho predajcovia pravidelne umývali a dávali pozor, aby bolo v čo najlepšom stave a zapôsobilo na zákazníka.
V niektorých prípadoch je cena takéhoto vozidla až o 40 % nižšia v porovnaní s novým. V ponuke sú modely, ktoré nie sú staršie než 3 roky. Zároveň sú plne vybavené modernými funkciami a asistenciami. Ak vás zaujme konkrétne predvádzacie vozidlo, dlho neváhajte.
Zdroj: Unsplash.com
Za zváženie stoja aj skladové modely
Ďalšou možnosťou sú skladové autá. Ide o rezervné zásoby, ktoré čakajú v sklade a nikto v nich nejazdí. Na prvý pohľad ide o skvelú voľbu, no opak je pravdou. Pokiaľ auto pridlho stojí, po opätovnom sprevádzkovaní môžu prísť problémy.
Treba skontrolovať rozvod, remene a elektroinštaláciu. Pred prvým štartom tiež vyberte sviečky a prestriekajte ich špeciálnym prípravkom. Následne vyskúšajte naštartovať a veľmi pomalou jazdou zistite, či brzdy fungujú správne. Takmer určite ich budete musieť vymeniť. Preto za skladový model zaplatíte viac, než si myslíte.
Ojazdené vás môže vyjsť poriadne draho
Investícia do auta, ktoré malo predchádzajúceho majiteľa (niekedy majiteľov), je obrovské riziko. Neviete, ako dotyčný jazdil, a nepomôže ani testovacia jazda. Niektoré časti totiž mohol dať zalepiť, vďaka čomu nejaký čas vydržia. Mesiac po kúpe takéhoto auta však prichádzajú prvé problémy a s nimi pravidelné návštevy servisu. Pripravte si preto peniaze na náhradné súčiastky. Je veľmi pravdepodobné, že za postupné opravy dokopy zaplatíte ako za nové vozidlo.
Zdroj: Unsplash.com
Na čo si dať pozor
Pri výbere sa nerozhodujte iba podľa ceny. Zistite si o výrobcovi a samotnom aute čo najviac. Náhradné súčiastky pre niektoré autá totiž na Slovensku nie sú. Budete si ich musieť objednať zo zahraničia. Tiež myslite na to, že vozidlo by vám malo nejaký čas vydržať. Vyhnite sa pochybným predajcom a radšej navštívte overenú značku, ktorá má dobré referencie.
Zdroj: Unsplash.com