Ajurvédske byliny: Ashwagandha

0
86
Ajurvédske byliny: Ashwagandha

Ashwagandha (ašvaganda) lat.withania somnifera, v slovenčine withania opojná, je tiež známa pod názvami indický ženšen alebo zimná čerešňa.

Ide o stredne vysoký ker dorastajúci až do výšky dvoch metrov. Z celej rastliny sa využíva koreň, ktorý povzbudzuje vitalitu organizmu a svojou vôňou pripomína konský zápach, preto sa táto bylina často prezýva “konská sila” (Ashwat – kôň, Gandhi – sila).

Ajurvédske byliny: Ashwagandha a účinky na ľudské zdravie

V starých indických spisoch je oslavovaná ako omladzujúci prostriedok a regeneračné tonikum. Ašvaganda je predovšetkým známa ako silný adaptogén – látka, ktorá pomáha zvyšovať odolnosť organizmu voči napätiu a stresu. Jej upokojujúce účinky priaznivo pôsobí a pri chronickej nespavosti a nervovom rozrušení. Aplikuje sa pri psychických poruchách – strese, neuróze, schizofrénii, depresii či paranoidných stavoch.

Táto bylina súčasne navracia silu pri prepracovanosti, únave a vyčerpaní, podporuje pamäť, jasnú myseľ a mozgovú činnosť. Ďalej pomáha pri roztrúsenej skleróze, slabozrakosti, regulácii lymfatického obehu a posilnení imunitného systému. Koreň indického ženšena tiež pomáha ženám v prechodnom období menštruačného cyklu, pri infekčných ochoreniach a pri odbúravaní toxínov z pečene. Používa sa pri neuralgických bolestiach chrbta a chrbtice a aplikuje sa účinne pri liečbe onkologických ochorení.

Ašvaganda, Ashwagandha alebo indický ženšen. To všetko sú názvy pre bylinku využívanú v Ázii v ľudovej medicíne, ktorá má zároveň stimulačné účinky pre mužov aj ženy. Je totiž skvelým afrodiziakom aj prírodnou podporou sexuálneho zdravia.

Látky, ktoré rastlina obsahuje, boli predmetom rozsiahleho skúmania. Zistilo sa, že majú antioxidačné, antistresové, stimulačné, protinádorové, vitalizujúce a imunostimulačné vlastnosti. To predurčilo bylinku k univerzálnemu použitiu v oblasti podpory zdravia, či už hovoríme o fyzickej kondícii, sexuálnom živote alebo o psychogénnej podpore.

Zásadnou informáciou pre nás je, že bylinka má pozitívny vplyv práve na sexuálne zdravie a výkonnosť. Aké sú jej účinky u mužov a čo vie ponúknuť pre ženy?

Arganový olej a jeho využitie

Arganový olej a jeho účinky sú známe už odpradávna. Používa sa nielen v kozmetickom priemysle pri výrobe rôznych liečivých prípravkov, ale aj v potravinárstve, kde je obľúbený najmä pre svoju charakteristickú orieškovú chuť.

Arganový olej v kozmetike

Vďaka vysokému obsahu vitamínu E je arganový olej neoceniteľným a obľúbeným pomocníkom pri výrobe kozmetiky. Spomaľuje starnutie, udržuje mladosť a vitalitu. Takisto pomáha k prekrveniu tkanív a znižuje riziko vzniku celulitídy, ktorá trápi prevažnú väčšinu žien v každom veku.

Arganový olej na pokožku

Keďže sa arganový olej vyznačuje schopnosťou posilňovať väzivo a napínať pokožku, táto pôsobí prirodzene spevnená a dodá tak tvári mladistvý vzhľad. Je teda aj prevenciou proti starnutiu pokožky. Na tento účel možno arganový olej užívať aj vnútorne.

Trápi Vás celulitída? S pribúdajúcim vekom, počas tehotenstva a po ňom, alebo tiež po rôznych diétach, to nie je nič výnimočné. Arganový olej pomôže aj tam, kde všetky ostatné prostriedky zlyhali. Dokonca aj pri „pomarančovej koži“. Skúste si miesta postihnuté celulitídou pravidelne masírovať týmto olejom a pokožka sa odvďačí pevnejším a napätím vzhľadom.

Pokožka počas tehotenstva môže okrem celulitídy utrpieť aj ďalšiu nepríjemnú ranu. Strie. Nevyzerajú pekne a ak ich už raz máme, nezbavíme sa ich. Nie je nič ľahšie ako prevencia. Čistým arganovým olejom si počas tehotenstva masírujte bruško, boky a stehná. Alebo o to požiadajte budúceho otecka! Keďže olej pôsobí na tvorbu kolagénu a elastínu, štruktúru pleti dokáže obnoviť a vyhladiť. Rovnako pôsobí aj pri rôznych jazvách po úrazoch, či po škaredých rankách na tvári, ktoré spôsobuje akné. Je vhodné ho použiť aj na ošetrovanie jemnej pleti bábätiek.

Arganový olej na pleť

Ak je Vaša pleť mimoriadne vysušená, arganový olej môžete bez obáv použiť aj namiesto denného krému. Jemne ho do pokožky vmasírujte. Bude hydratovaná a okrem toho bude vyzerať omnoho zdravšie, jasnejšie a mladšie. Olej dokonca zabraňuje tvorbe vrások. Ktorá žena by ho nemilovala…

Arganový olej nie je mastný, napriek tomu pomáha zvlhčovať a regenerovať suchú a poškodenú pokožku, pomáha tiež odstrániť prebytočný olej z mastnej pleti. Všeobecne platí že arganový olej zlepšuje textúru pleti a zanecháva ju jemnú a vláčnu.

Nie je nič jednoduchšie, ako rozmaznávať pokožku celého tela. Prečo tento pôžitok dopriať len tvári? Pár kvapiek arganového oleja pridajte do kúpeľa. Okrem celkového rozjasnenia pleti dokáže redukovať aj tvorbu mazu a  má antiseptické účinky. Je teda vhodný aj pre pleť, ktorá trpí rôznymi ekzémami, či psoriázou. Do kúpeľa môžete použiť aj ďalšie bio oleje