Elektrické kolobežky sa rozmáhajú nielen po zahraničí, ale obľúbené sa stávajú čoraz viac aj na Slovensku. Ak ste doteraz žiadnu z nich nezaregistrovali, tak patríte k výnimkám alebo ste im len nevenovali pozornosť.

Prečo sú zmeny nevyhnutné

Mohli by sme povedať, že jazdci používajúci elektrické kolobežky boli doteraz v situácii, kedy by sme ich mohli nazvať takmer beztrestnými. Všetko by sa však malo zmeniť na podnet polície, ktorá pre týchto účastníkov premávky chystá nové a prísnejšie pravidlá. Dôvodov na zmenu je niekoľko, no tým hlavným je zaradenie týchto jazdcov medzi klasických chodcov. V praxi to znamená, že elektrické kolobežky môžu jazdiť po chodníkoch čo ľudom nielen prekáža, ale prináša to aj mnoho rizík. Pri kolízii podľa súčasného zákona nemôžeme v žiadnom prípade hovoriť o dopravnej nehode a tak aj riešenie takýchto situácií je zložitým procesom. Postavenie e-kolobežkárov v rámci legislatívy by sa preto malo čoskoro zmeniť a tento druh elektrickej kolobežky je už súčasťou definície nemotorového vozidla. Podľa nej ide o kolobežku s pomocným motorčekom, ktorej je už venovaný aj samostatný paragraf.

Aké zmeny nás čakajú?

Po novom by mala každá elektrická kolobežka spadať pod  jednu úroveň so samovyvažovacími prostriedkami alebo napríklad cyklistami. V rámci jazdy po chodníku veľké zmeny očakávať nemusíme, pretože povolené to budú mať stále. Kolobežkári však budú musieť znížiť rýchlosť ich jazdy a prispôsobiť ju chodcom. Pri prechode cez priechod pre chodcov to bude v tom prípade vyzerať rovnako ako pri bicykloch. S elektrickou kolobežkou tak budete môcť cez priechod prejsť, ale len v prípade že si ju potlačíte vedľa seba. Za najväčšiu zmenu považujeme zaradenie kolízií na týchto dopravných prostriedkoch medzi dopravné nehody z čoho vyplývajú pokuty. Títo jazdi si budú musieť dávať ešte väčší pozor ako doteraz, pretože prípadná nehoda ich oberie aj o finančné prostriedky. Peňaženku budú musieť otvoriť aj vtedy, ak porušia pravidlá cestnej premávky, kedy budú môcť byť riešení políciou v blokovom konaní pokutou až do výšky 50 eur. Každý jeden majiteľ tejto kolobežky by mal spozornieť a zmeny si poriadne naštudovať. Neznalosť nikoho neospravedlňuje a preto im výhovorka o nedostatku informácií nepomôže. Rovnako to platí aj pre tých, ktorí sa chystajú elektrickú kolobežku kúpiť a jazdiť na nej napríklad do práce alebo obchodu. Ak hľadáte širokú ponuku kolobežiek, pozrite si športového predajcu inSPORTline. Nájdete tu nielen tento druh sortimentu, ale aj množstvo iných športových doplnkov.

Predchádzajúci článokMagnetoterapeutické prístroje – na čo slúžia?
Ďalší článokNajrozšírenejší typy elektrických gitár