Najrozšírenejší typy elektrických gitár

0
284

Elektrické gitary sa líšia telom osadením snímačov a predovšetkým zvukom, aby sme sa mohli zorientovať v širokej ponuke elektrických gitár na trhu povieme si niečo o pár základných typoch.

Najrozšírenejším typom je stratocaster a typ lesspol. Stratocaster vymyslel v 50. rokoch 20 storočia Leo Fender a postupom času sa  stala najrozšírenejšou gitarou. Charakteristické telo gitary má dva rohy a palisandrový krk,  ktorý môže byť aj z javora a palisandrový hmatník. Ladiace kolíky sú v jednej rovine. Gitara je osadená s tromi single-coil snímačmi, ktoré sa ovládajú pomocou päťpolohového ovládača,  ktorý nám ponúka päť  možností zvuku. Ďalej na nej máme osadený potenciometer volume na ovládanie hlasitosti  a dva potenciometre pre ovládanie zvukovej clony. V spodnej časti gitary máme jackový výstup. Gitara je vybavená charakteristickou kobylkou s jednostranným tremolom vďaka, ktorému môžete ohýbať tóny. Jasný a cinkavý zvuk je charakteristický, ako pre rock, tak i pre blues. Je veľmi vyhľadávaná a dá sa povedať že je najuniverzálnejšou gitarou vôbec.

Gitara typu les Paul je taktiež pomenovaná po svojom vynálezcovi a do širšieho povedomia sa dostala v 60. rokoch 20. storočia s nástupom rockovej hudby.  Charakteristickým pre tento typ gitary je tenšie telo z mahagónu. Má  lepený krk, ktorý je tiež z mahagónu a palisandrový hmatník. Ladiace kolíky má v dvoch radách. Je vybavená dvomi snímačmi typu humbucker, ktoré sú oproti single-coil snímačom  dvojcievkové.  Gitara má ovládanie volume samostatné pre každý snímač rovnako tak má samostatné ovládanie pre každý snímač tónovej clony. Je vybavená pevnou kobylkou so struníkom a trojpolohovým prepínačom snímačov čím nám ponúka možnosti zapojenia jednotlivých snímačov, alebo oboch snímačov naraz.

Popri týchto dvoch najrozšírenejších typoch gitár tu je ešte telecaster, ktorý je taktiež z dielne Leo Fendra. Bola vlastne prvá sériovo vyrábaná elektrická gitara. Telo gitary je s jelše a má jeden roh.  Krk je z javora a je k telu prišróbovaný a má buď javorový alebo palisandrový hmatník. Ladiace kolíky sú opäť v jednom rade. Je vybavený dvoma single-coil snímačmi, trojpolohovým prepínačom v smere od kobylky ku krku,  ovládanie volume pre hlasitosť a potenciometer pre tónovú clonu. Kobylka je pri tomto type gitary pevná. Telecaster je vyhľadávaný najmä u hráčov country.

SG má typický tvar s výraznejšími kontúrami a dvoma charakteristickými rohmi.  Telo aj krk je vyrobený z mahagónu. Gitara je vybavená dvomi snímačmi typu humbucker. Trojpolohový prepínač pre snímače  a samostatne ovládanými potenciometrami pre volume,  pre každý snímač  samostatne a tónovú clonu pre každý snímač samostatne.  Pre svoj  osobitý a výrazný zvuk je vyhľadávanou najmä u hráčov Hard rockovej hudby.

SuperStrat je ďalší vyhľadávaným typom. Od 80. rokov 20 storočia sa stal veľmi populárnym. Tento typ gitary sa tvarom podobá stratocasteru. Najväčším výrobcom tohto typu gitár je spoločnosť Ibanez. Najrozšírenejším typom gitary od spol. Ibanez je RG, ktorá je vybavená dvomi hambeckrami Di marzio  a jedným single-coil snímačom Di marzio, päťpolohovým prepínačom snímačov,  jedným potenciometrom volume pre ovládanie hlasitosti  a jedným potenciometrom pre  ovládanie tónovej clony. Za zásadnú inováciu pri superstratoch by sa dalo považovať tzv. dvojzvratne tremolo, ktoré dokáže ohýbať tóny na obe strany. Ďalšou inováciou je takzvaný nultý pražec v ktorom sú osadené zámky pre uzamknutie strún na lepšie ladenie.