5+1 tipov, ako si vybrať vhodný obklad do interiéru

0
28
5+1 tipov, ako si vybrať vhodný obklad do interiéru
5+1 tipov, ako si vybrať vhodný obklad do interiéru

Či už staviate, alebo len rekonštruujete určite príde aj na otázku obkladov a dlažieb. Vhodný výber vám pomôže doladiť interiér vášho domova presne podľa vašich predstáv. Viete, čo všetko by ste mali pri výbere zohľadniť a z akých typov materiálov máte na výber?

Čo by ste mali pri výbere obkladu zohľadniť?

Výber vhodného obkladu na stenu závisí od niekoľkých faktorov, vrátane funkcie miestnosti, estetických preferencií, potrieb, údržby a rozpočtu.

1.   Miestnosť a účel:

Najdôležitejším faktorom pri výbere obkladu pravdepodobne bude funkcia miestnosti. V kúpeľni alebo kuchyni, kde je vysoká vlhkosť, je dôležité vybrať obklad odolný voči vlhkosti. V obývacej izbe môžete uprednostniť obklad s esteticky príjemným vzhľadom, ak však budete vyberať obklad, ktorý bude v blízkosti krbu, mal by byť z nehorľavého materiálu.

TIP: Viete, ako zladiť nábytok a farby v domácnosti, aby na vás pôsobili čo najpríjemnejšie?

2.   Materiál

Existuje niekoľko druhov materiálov, z ktorých sa robia obklady na stenu. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité zvážiť ich vlastnosti a charakteristiky.

Keramické obklady

Glazovaná keramika má niekoľko výhod, z ktorých najdôležitejšia je vysoká odolnosť. Tie najkvalitnejšie obklady môžu vydržať aj desiatky rokov. Okrem toho keramika odoláva chemickým čistiacim prostriedkom a ponúka vysokú tepelnú vodivosť, vďaka čomu je obľúbená na inštaláciu podlahového alebo stenového vykurovania.

TIP: Poznáte výhody a nevýhody stenového vykurovania? Ekvivalent podlahového kúrenia ale zo steny.

Drevené obklady

Drevené obklady na steny pridávajú do miestnosti teplý a priateľský vzhľad. Môže ísť o pravé drevo alebo jeho imitáciu vo forme obkladových panelov. Vďaka svojej originalite a prirodzenému vzhľadu sú drevenné obklady obľúbeným trendom posledných rokov. Treba však myslieť aj na to, že drevené obklady nie sú vodeodolné ani mrazuvzdorné.

Gumové a plastové obklady

Nízke náklady, dlhá životnosť, množstvo farieb a vzorov, aj tým sa vyznačujú gumové a plastové obklady. Navyše ich inštalácia je jednoduchá a majú dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti. Nejde však o prírodný materiál a hoci má vysokú trvanlivosť, nie je taký odolný voči oderu a poškodeniu ako keramické obklady.

Kamenné obklady

Prírodný kameň sa často spája s obývacími izbami, obkladmi stien okolo krbov a kachlí, ale čoraz obľúbenejší je aj v kúpeľniach. Obľúbený je práve vďaka odolnosti, originalite a nadčasovosti. Okrem vyššej hmotnosti a cene je dôležité myslieť aj na to, že ide o prirodzene nasiakavý materiál, ktorý si vyžaduje impregnáciu a náter. Medzi kamennými obkladmi môžete nájsť mramor, pieskovec, travertín alebo žulu. Poznáte výhody a nevýhody mramoru alebo iných kameňov?

Sklenené obklady

Sklenené povrchy majú podobné vlastnosti ako keramické. Dostupné bývajú v rôznych farbách, vzoroch a textúrach. Môžu byť číre, farebné, matné, lesklé alebo dokonca s textúrou, čo umožňuje širokú škálu dizajnových možností. Okrem iného sú tiež odolné voči vlhkosti a ich údržba je jednoduchá. Nevýhodou je o niečo vyššia cena v porovnaní s inými materiálmi.

Betónové obklady

Tieto obklady kombinujú priemyselný štýl s estetikou a poskytujú unikátny vzhľad do vnútorného priestoru. Vlastnosťami je tento materiál veľmi podobný kamenným obkladom a ponúka množstvo farebných prevedení. Narozdiel od prírodného kameňa je tento materiál pri rovnakom objeme ľahší.

Tehlové obklady

Ak hľadáte charakteristický rustikálny a tradičný vzhľad, správnou voľbou môžu byť práve tehlové obklady. Zvyčajne sú odolné voči vlhkosti a sú pevné a trvácne. Nevýhodou však môže byť potrebná údržba a náročnejšia inštalácia.

TIP: Obklad na stenu si môžete vyrobiť aj na mieru takto.

3.   Dizajn

Vyberte farbu a vzor obkladu tak, aby sa hodil k zvyšku interiéru. Svetlejšie farby môžu vizuálne zväčšiť priestor, zatiaľ čo tmavšie farby môžu pridať dojmu intímnejšieho prostredia. Vzory môžu zasa pridať na vizuálnej osobitosti.

4.   Rozpočet

Určte si rozpočet na obklad a hľadajte materiály, ktoré spadajú do tohto rozpočtu. Existujú rôzne cenové kategórie pre obklady, a preto je dôležité vybrať taký materiál, ktorý spĺňa vaše požiadavky, ale zároveň je cenovo dostupný.

5.   Údržba

Zvážte údržbu obkladu. Niektoré materiály môžu vyžadovať špeciálnu starostlivosť a čistenie. Ak preferujete nízku údržbu, môže byť vhodné vybrať odolný a ľahko udržiavateľný materiál.

6.   Montáž

Niektoré obklady vyžadujú špeciálnu montáž a odborné znalosti, zatiaľ čo iné môžete nainštalovať sami. Pred výberom obkladu zvážte, či budete potrebovať profesionálnu inštaláciu alebo si poradíte sami.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

FOTO: https://pixabay.com/