TOP5 filmov o strese

0
86
TOP5 filmov o strese

Konečne je piatok a vy si môžete oddýchnuť po náročnom týždni v práci. Pozrite si napríklad film. Taký, ktorý navyše môže nielen pomôcť zmierniť nahromadený stres, ale aj naznačiť, ako s ním naložiť a ako nie.

Kinematografia nemohla uniknúť stresu: tento ľudský stav a jeho príčiny sú prirodzeným zdrojom pre drámu, ktorá vyžaduje, aby hrdina čelil okolnostiam. Tu sú, hrdinovia stresu.

„Voľný pád“

Účinkujú: Michael Douglas, Robert Duvall, Barbara Hershey,
režisér Joel Schumacher, 1993

Skutočne ho vyhodili z práce, mrzutá bývalá manželka mu bráni v stretnutiach s dcérou, šoféri vždy vytvárajú dopravné zápchy, predajcovia v zbytočných obchodoch ho otravujú … A muž v bielej košeli s kravatou opúšťa svoje auto v horúcej, zafajčenej, dopravnej zápche. Najskôr sa vyzbrojí bejzbalovou pálkou a potom automaticky rozdrví všetko, čo mu stojí v ceste, vrátane gangstrov a dílerov … aby sa dostal na narodeniny svojej dcéry.

Iba jeden múdry policajt vie, čo je dôvodom jeho osobného terorizmu: život sa pokúsil Williama rozdrviť, ale on nie je hmyz.

„ŽENY NA POKRAJI NERVOVÉHO ZRÚTENIA“

Účinkujú: Carmen Maura, Maria Barranco, Antonio Banderas
Réžia: Pedro Almodovar, 1988

Reklamná a dabingová herečka pochybnej televíznej produkcie sa vydáva na prenasledovanie do Madridu: milenec, ktorý ju opustil, musí vysvetliť dôvod jeho odchodu. Nebola však jedinou obeťou takýchto mužov. Hrdinku drží mimo cesty posadnutá matka svojho milovaného syna, ktorého kedysi opustila, a jej priateľ je na pokraji samovraždy. Polícia sleduje jej krásne módne stopy, pretože bola tak hlúpa, že sa zamilovala do „šiitského teroristu“.

V tragikomédii, ktorá Almodovara preslávila ako gýčového speváka, sú muži slabí, narcistickí a neschopní silných citov. Ale ženy sú obrovským srdcom sveta.

“PO Úradných hodinách”

Účinkujú: Griffin Dunne, Rosanna Arquette, Verna Bloom, režisér Tommy Chong
Martin Scorsese, 1985

Tichý úradník z Wall Street, ktorý prijal pozvanie zvodného, nového známeho si nedokázal predstaviť, čo ho v piatok večer čaká v mimozemskom, umeleckom Soho. „ Nedokázal som si to predstaviť, pretože v živote som nikdy nič také nevidel – ani taký spôsob života, ani takú energiu, ani také sociopsychologické typy … ani také pokušenie bohémskej slobody.”

„Náhoda“

Hrajú: Boguslaw Linda, Tadeusz Lomnicki, Zbigniew Zapasevich, Boguslava Pavelets,
režisér Krzysztof Kislewski, 1987

Zatiaľ je v Poľsku všetko pokojné a Witek jednoducho žije svoj mladý život: odchádza z lekárskej školy, hľadá si zamestnanie, stretáva sa a rozchádza sa s dievčatami, má rád náboženstvo, spolupracuje s úradmi, sympatizuje s distribútormi nelegálnych drog, literatúry a snaží sa upokojiť vzpurných mladých pacientov drogovej nemocnice. Ale Witek neustále zúfalo mešká na vlak, beží za ním a prechádza sa po peróne. Aj jeho Poľsko … Zdá sa, že je v ňom zvýšený tlak, vzduch je hustý, zdá sa, že sa vrhá a otáča, rozdrvený nejakým nákladom … A čoskoro vybuchne.

“DOBRÚ NOC, MAMI”

Účinkujú: Sissy Spacek, Anne Bancroft, Ed Burke,
režisér Tom Moore, 1986

Jesse opustil jej manžel, má epilepsiu a agorafóbiu, ťažko pracuje a z jej dospievajúceho syna sa stal narkoman a zločinec. Toto všetko sa dá opraviť jediným výstrelom a ona sa rozhodne urobiť túto poslednú vec. A ešte to musí povedať svojej matke, Thelme … Takto vo filme vzniká druhá obeť stresu. Ale reakcia Thelmy naň je úplne iná – bojovať, nevzdávať sa.

A celú noc až do zaprisahaného rána sa Thelma snaží presvedčiť svoju dcéru, že život stojí za to žiť.