5 najkrajších slovenských hradov

0
91
5 najkrajších slovenských hradov

Slovensko je krajina známa svojou bohatou históriou, z ktorej sa nám našťastie zachovalo veľa pamiatok. Cudzinci priam v nemom úžase otvárajú ústa, keď vidia naše nádherné hrady. Je škoda, že samotní Slováci často tieto hrady nevideli alebo dokonca o nich ani nepočuli. Nájdite si cez víkend čas a postupne odhaľte aj vy krásy Slovenska a týchto piatich najkrajších slovenských hradov.

1. Hrad Červený kameň

Hrad Červený kameň sa nachádza v obci Častá a možné je ho navštíviť celoročne. Len kúsok od Bratislavy sa priam prenesiete do rozprávky. Vybrať si je možné z viacerých prehliadkových okruhov, počas ktorých vás zaujme nielen výklad, ale tiež nádherná expozícia nábytku. Odporúčame prehliadku unikátnych pivníc a pre najmenších sokoliarsky výcvik. Na hrade sa často konajú akcie pre deti i pre dospelých. Hrad je dobre dostupný autom, ale odporúčame vám si obuť turistické topánky, keďže prehliadkové okruhy sú na chodenie náročnejšie.

2. Spišský hrad

Hrad sa nachádza pri obci Spišské Podhradie a je dostupný autom – cca. 10 min chôdze z parkoviska. Spišský hrad je najväčším hradom Slovenska a patrí tiež k najväčším hradným komplexom v Európe. Jeho siluety sú vidieť už z diaľky a ide vskutku o majestátny hrad, ktorého prehliadka zaberie niekoľko hodín. Po prehliadke hradnej mučiarne či po výstupe na vyhliadkovú vežu sa môžete vybrať na túru do okolitých lesov. Turistická obuv a batoh plný jedla sa vám počas výletu celkom iste zídu.

3. Trenčiansky hrad

Priamo nad mestom Trenčín sa týči hrad opradený romantickými legendami. Opäť ide o jeden z najväčších komplexov Európy. Už samotné nádvorie s výhľadom na mesto a okolie stojí za návštevu. Na Trenčianskom hrade je možné obdivovať veľmi zaujímavé expozície alebo sa dozvedieť niečo viac z histórie Slovenska vďaka stredovekým hrám. Nedajte si ujsť ani nočné prehliadky, počas ktorých pôsobí miestna hladomorňa ešte viac strašidelne. Veľmi vydarené sú letné hradné slávnosti s mnohými atrakciami pre všetkých členov rodiny. Na hrad je nutné vyjsť strmou cestou, takže pánska a dámska turistická obuv musí byť súčasťou vašej výbavy.

4. Oravský hrad

Pred návštevou Oravského hradu vás čaká nie dlhý, ale poriadne strmý výstup. Najbližšie parkovisko je pri rieke a následne už musíte po svojich. Hrad však stojí za videnie, pretože má sprístupnených niekoľko expozícií a okruhov. Najdlhší okruh je náročnou prechádzkou, keďže vám zaberie viac ako hodinu a pol. Na hrade budete musieť zdolať 754 schodov, a ak by ste ho chceli prejsť celý, uvidíte až 155 miestností. Pre rodiny s deťmi sú zaujímavé nočné prehliadky alebo prehliadky spojené s divadelným predstavením.

5. Čachtický hrad

Kto by nepoznal Čachtickú pani, ktorá sa kvôli kráse kúpala v krvi nepoškvrnených dievčat? Ak chcete zažiť trochu mystiky a prechádzať sa po tých istých miestach ako krvilačná pani, vyberte sa na túru k Čachtickému hradu. Hrad je dnes už len zrúcaninou, ale ruiny sú dobre zachovalé a na niektorých miestach je možné identifikovať maľby alebo pôvodné steny. Na hrad sa dostanete z neďalekého parkoviska alebo prechádzkou z centra obce Čachtice za 45 minút. Počas letných mesiacov je možné prehliadku hradu absolvovať so sprievodcom.