Najväčší počet alergií je vyvolaných prachom, roztočmi, plesňami a peľom. Alergiami trpiaci ľudia sú na alergické ataky mimo domova pripravení. Trápi ich však, keď záchvaty prichádzajú aj doma. Neustále kýchanie, kašľanie a bolesti hlavy sú vyčerpávajúce. Je nutné, aby sa každý alergik snažil v domácnosti znížiť vplyv alergénov na minimum. Napríklad pomocou našich tipov.
1. Pozor na to, v čom spíte
V posteli trávime veľkú časť života, a preto by práve posteľ mala byť hygienicky vyhovujúca pre alergikov. Základom sú antialergické vankúše s paplónom. Druhým krokom je kúpa zdravotného matraca. Pre alergikov sú vhodné matrace vyrobené z latexu alebo studenej peny. Možné je kúpiť tiež špeciálne antibakteriálne matrace. Kvôli prevzdušneniu matraca nezabudnite k matracu dokúpiť rošt do postele – latkový alebo lamelový.
2. Údržba lôžkovín a matraca
S bodom jedna úzko súvisí čistenie lôžkovín i matraca. Paplóny a matrace perte dva razy ročne na 60 stupňoch. Používajte kvalitnú posteľnú bielizeň, ktorú je nutné oprať raz za týždeň. Keďže matrace sa prať nedajú, kúpte si taký, z ktorého sa dá stiahnuť poťah. Pre alergikov odporúčame k matracu dokúpiť topper alebo chránič. Matrace pravidelne obracajte a občas ich nechajte vyvetrať na terase.
3. Častejšie upratujte
V domácnostiach s alergikom odporúčame vyhodiť všetky lapače prachu ako koberce či ťažké závesy. Častejšie vysávajte a dva razy do týždňa umývajte podlahu. Prach utrite vždy, keď spozorujete prvé známky jeho usádzania. Prach sa usádza aj vo vnútri nábytku, ktorý poutierajte aspoň tri razy do roka. Pozor tiež na čistotu v chladničke.
4. Elektrickí pomocníci
Neváhajte investovať do dvoch skvelých prístrojov. Prvým z nich je zvlhčovač vzduchu. Prachu sa najlepšie darí v prostredí, ktoré je príliš suché. Vďaka zvlhčovaču sa vám podarí v interiéri udržiavať ideálna vlhkosť, a to 50 %. Druhým pomocníkom je čistička vzduchu. Čistička pohltí nielen prach, ale tiež plesne, baktérie a vírusy. V interiéri udržujte teplotu okolo 22 stupňov.
5. Pozor na rastliny a zvieratá
V priestoroch, kde sa alergik zdržuje dlhšie nepestujte izbové kvety. Presuňte ich na balkón alebo pod krytú terasu. Ak máte domácich maznáčikov, nenechávajte ich spávať v miestnosti, kde spíte aj vy. Pomôže, keď budete zvieratká častejšie kúpať – aspoň raz do týždňa.