TOP 5 turistických atrakcií mesta Rím

0
323

Rím, prezývané tiež Večné mesto, je hlavné mesto Talianska a provincie Lazio. Je tretie najľudnatejšie mesto Európy s takmer troma miliónmi obyvateľov. Podľa tradície bol Rím založený roku 753 pred naším letopočtom. A patrí tak k najstarším mestám v Európe.

Rím bol hlavným mestom Rímskej ríše, ktorá rozšírila svoju vládu na veľkú časť Európy a Stredozemného mora. Táto staroveká civilizácia výrazne ovplyvnila ľudstvo v oblastiach ako je kultúra, jazyk, literatúra, architektúra, umenie, filozofia, či náboženstvo.

Rím je mesto vyhľadávané turistami z celého sveta. Vzhľadom na bohatú históriu sa pochopiteľne v Ríme nachádza obrovské množstvo atrakcií. Aj keď majú návštevníci rôzne záujmy, TOP 5 atrakcií Ríma láka každého.

Koloseum

Koloseum je najväčší amfiteáter na svete a nachádza sa v centre Ríma. Jedná sa o jednu z najvýznamnejších pamiatok  starovekého Ríma, ktorá je známa na celom svete nielen ako symbol mesta Rím, ale aj celého Talianska.

Stavba bola zahájená roku 71 nášho letopočtu za cisára Vespasiana a dokončená roku 80 n. l. za cisára Tita. Pôvodne sa do Kolosea zmestilo 50 000 sediacich divákov a bolo využívané na gladiátorské zápasy a iné verejné podujatia. Konali sa tu zápasy s divokými zvieratami, rekonštrukcie známych bitiek a dokonca aj námorných bitiek. Slúžil taktiež na dramatické predstavenia založené na klasickej mytológii.

Koloseum bolo zaradené v roku 1980 do svetových kultúrnych pamiatok UNESCO a v celosvetovom hlasovaní bolo zvolené medzi Nových sedem divov sveta. Je preto pochopiteľné, že sa jedná o najnavštevovanejšie miesto v Taliansku.

Rímske fórum

Forum Romanum (Rímske fórum) je obdĺžnikové námestie, na ktorom sa nachádzajú pozostatky stavieb a pamiatok, ktoré pre väčšinu starovekej rímskej histórie predstavovali politické, náboženské a ekonomické centrum Ríma ako i Rímskej ríše.

Pôvodne bažinaté údolie bolo okolo roku 600 pred Kristom odvodnené etruským  kráľom Tarquiniom Prisom. V priebehu rokov bolo fórum zveľaďované a pribúdali mnohé chrámy a baziliky. Sláva Rímskeho fóra skončila spolu so Západorímskou ríšou a od tej doby pustlo. Poškodili ho viaceré požiare, barbarské nájazdy a aj samotný Rimania, ktorý používali mramor z často takmer nedotknutých budov na stavbu novostavieb. Časom skončilo námestie pod vrstvou zeminy a zarastené. Rimania začali fórum používať ako pasienky pre zvieratá a nazývali ho Campo Vaccino (Kravské Pole).

Od 18. storočia sa vďaka archeológom dočkalo Rímske fórum znovuobjaveniu  a dnes je prístupné pre turistov, ktorí majú možnosť vidieť aspoň zlomok krás antického fóra.

Fontána di Trevi

Fontána di Trevi, ktorá sa nachádza na Piazza di Trevi je najznámejšia fontána v Ríme. Voda do fontány priteká z veľkej časti podzemným kanálom Aqua Virgo. Tento akvadukt vybudoval Marcus Vipsanius Agrippa za dôb cisára Augusta v roku 19 pred naším letopočtom. Kanál zásoboval Agrippove kúpele neďaleko Panteónu.

Fontána patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Ríme. Stalo sa tradíciou, že pri návšteve Ríma hádžu turisti do fontány mince, aby sa na toto krásne miesto ešte raz vrátili. Iní hovoria, že je to preto aby sa im splnili ich priania. Magistrát Ríma rozhodol, že všetky získané mince z fontány musia byť použité na charitu v hlavnom meste Talianska.

Ako jeden zo symbolov Ríma sa rovnako ako iné pamiatky začala Fontána di Trevi objavovať aj vo filmoch. Veľkolepý pohľad na fontánu a atmosféra Ríma lákajú najmä k použitiu do romantických filmov.

Panteón

Panteón je budova starého Ríma, nachádzajúca sa v historickom centre mesta na námestí Piazza della Rotonda. Panteón je postavený ako chrám zasvätený všetkým minulým, súčasným i budúcim božstvám. Stavbu postavil Marcus Vipsanius Agrippa, ktorý bol spomenutý aj ako tvorca Fontány di Trevi, roku 27 pred n. letopočtom.

Skladá sa z kruhovej konštrukcie spojenej s vstupným vestibulom korintskými stĺpmi. Chrám tvorí veľká kruhová sieň o priemere a výške 43 metrov, zakrytá pologuľovitou klenbou. V strede stropnej klenby je otvor o priemere 9 metrov, ktorý tvorí prirodzený zdroj svetla v chráme. Panteón patrí k najzachovalejším antickým chrámom a stavbám.

Konštrukcia Panteónu bola inžinierskym i majstrovským dielom. Dodnes je kupola Pantheónu najväčšou pologuľovitou kupolou, ktorá bola postavená z nevystuženého betónu.

Jedinečnosť stavby a história Panteónu je dôvodom prečo patrí medzi najvyhľadávanejšie pamiatky v Ríme. Záujem turistov posilňuje aj viacero náhrobkov slávnych osobností, či už sú to taliansky králi Viktor Emanuel II a Umberto I alebo známy renesančný umelec Raffaelo.

Vatikán

Vatikán je mestský štát, ležiaci v srdci Ríma. S rozlohou 44 hektárov a menej ako tisíc obyvateľov je najmenší štát na svete. Jeho územie je z veľkej časti obkolesené historickou hradbou a tvoria ho hlavne záhrady, kostoly a ďalšie budovy. Obyvateľstvo tvoria hlavne kňazi, biskupi a príslušníci švajčiarskej gardy, osobnej stráže pápeža.

Vo Vatikáne sídli pápež, hlava kresťanského sveta a z tohto dôvodu je celoročne navštevovaný veriacimi ľuďmi z celého sveta. Okrem iného je Vatikán aj domovom jedných  z najslávnejších umeleckých pamiatok na svete ako Bazilika sv. Petra alebo Sixtínska kaplnka.

Bazilika sv. Petra je renesančno-baroková stavba, jedna z najväčších a najznámejších svätýň na svete. Celý svet ju pozná najmä podľa charakteristickej kupole z tvorby Michelangela. Pôvodná bazilika bola postavená za cisára Konstantina I Veľkého v 4. storočí, ale výstavba pokračovala ešte viac ako tisíc rokov, kedy postupne menila svoju podobu do dnešnej.

Sixtínska kaplnka je známa najmä pre vnútornú výzdobu, ktorú vytvorili najväčší renesančný umelci. Už spomenutý Michelangelo,  ktorý namaľoval na strop výjav z Posledného súdu. V Sixtínskej kaplnke sa konajú konkláve, voľby pápežov.