Slovenská príroda je nesmierne bohatá na rastlinné aj živočíšne druhy. Ešte stále množstvo zelenej plochy umožňuje prežiť nerušene viacerým druhom. Venujme sa cicavcom. Tie, ktoré patria na Slovensku medzi najzaujímavejšie sú zároveň tie najväčšie. Vynechajme nádherné jelene, daniele a ďalšiu vysokú zver. Nikto im neupiera ich výnimočnosť, ale hovorme o tých zvieratách, ktoré sa ľudí stránia a tak ich z vlastných pozorovaní vidieť len málo. Napríklad kým v Afrike majú levov, v USA majú pumu, tak aj na Slovensku máme vo voľnej prírode veľkú mačkovité šelmy. Nádherných rysov ostrovidov, ktoré si zaslúžia určite pozornosť a samozrejme ochranu.
Rys ostrovid
Jedno z najkrajších a najprísnejšie chránených zvierat našich lesov. Jeho počet rapídne klesá už celé stáročia. Najmä preto, že vždy šlo o veľkú trofej. Nádherná mačkovitá šelma veľká približne ako stredný pes je symbolom našej prírody, vyobrazený mnohokrát na známkach, na pohľadniciach a grafikách, a nechýbajú v každej dobrej knihe o slovenskej prírode a faune.
Medveď hnedý
Medveď sa čoraz viac asimiluje a zvyká si na prítomnosť ľudí. Len človek si príliš nezvyká na prítomnosť medveďa. Mohutný a na Slovensku najväčší divo žijúci cicavec mimo pár vykŕmených ľudí, je zároveň najväčšou šelmou u nás a jeho životný priestor sa rozprestiera na veľmi veľkej rozlohe takmer všade okrem lokalít na južnom Slovensku. Nájdeme ho na Kysuciach, na Orave, v Tatrách, v Nízkych Tatrách, v mnohých národných parkoch a pre človeka predstavuje veľké nebezpečenstvo najmä v prípade ak nedopatrením, či zámerne ohrozí medvedie mláďa. Medveď je všežravec a aj zdochlinožrút. Jeho pohryznutie môže vďaka slabej zubnej hygiene znamenať vysoké riziko infekcie.
Vlk sivý
Vlk je samotár a veľmi plachý. Naraziť naň býva umením. Stane sa však, ak máte šťastie na protivietor, v tichosti čistíte huby na okraji lesa a jeden taký samotár prejde okolo vás. Vlk sa spája do svorky len v konkrétnom období, v prípade hladu a nedostatku potravy útočí aj na domáce zvieratá v blízkosti lesov, či v ich revíre. Pre prírodovedcov je zaujímavý jeho život, starostlivosť o malé vĺčatá a ako zviera je známy z mnohých svetových príbehov. Aj na Slovensku máme vlkov. Držia sa od ľudí, vzbudzujú strach, obavy. Pomáha udržiavať rovnováhu v prírode, živí sa lovom, zdochlinami, prípadne v malej miere plodmi rastlín.
Kamzík tatranský
Horská koza nezameniteľného sfarbenia a vzhľadu, ktorú poznáme z mnohých pohľadníc, log, emblémov, reklám, grafiky a kadečoho. Symbol našich Vysokých Tatier, ktorý nájdeme aj v Alpách a niekoľkých ďalších lokalitách. Jeho životným revírom sú skaly, horské lúky a pasienky. Ako všetky zvieratá, aj kamzík je zákonom chránený. V minulosti obľúbená trofej je dnes lákadlom pre prírodovedcov, aj turistov. Tí žiaľ pri hone za dobrou fotografiou kamzíka zaženú zviera aj tam, kam bežne nevyskočí, alebo sa pri úniku zraní.
Psík medvedík
Čože? Aký psík? Neviem, či ste to postrehli, ale už pred 5 rokmi sa na Kysuciach objavil zvláštny druh malej šelmy, ktorý nepatrí medzi pôvodné živočíšne druhy. Až z Ruska a Kaukazu sa k nám vo voľnej prírode dostal nový druh, a v našich lesoch sa mu zapáčilo natoľko, že si buduje brlohy a rodí mláďatá. Nový živočíšny druh sa v súčasnosti nachádza na Orave, v tatranských lokalitách a zrejme aj na iných miestach. Poľovníci o ňom vedia taktiež len málo, rovnako ako náhodní nálezcovia, ktorým zostáva rozum stáť nad otázkou „Čo to bolo?“ Informácie o ňom nájdete aj na Zaujímavostiach. Nuž a prečo je medzi najzaujímavejšími? Je zdrojom u nás nepoznaných informácií, ukážkou toho, ako sa menia druhy v našich lesoch a ako sa aj v dávnej minulosti šírili jednotlivé druhy do iných končín sveta. Zároveň láka, pretože kým ho už niekoľko ľudí videlo, stále ho túži stretnúť mnoho z nás.
zdroj: Foto rysov ostrovidov pochádza z krásnych stránok http://www.navratrysov.sk