TOP 5 najatraktívnejších zamestnaní našich detských čias

0
937
Ivan Bella, kozmonaut

Spomínate si ešte na to, kým ste chceli byť v detských časoch? Mnohí sme chceli letieť do vesmíru, byť superhrdinom, alebo lekárom. Zostavili sme rebríček tých azda najbežnejších zamestnaní, ktoré sa v očiach detí zdajú tak krásne a najmä v našich očiach boli považované za ľahko dostupné bez toho, aby sme vôbec tušili, čo obnáša cesta za takým zamestnaním. Pripomíname, že byť kráľom, pánom sveta, mafiánom, princeznou a pohodlným väzňom v base nepokladáme za zamestnanie.

Herec alebo spevák
Dnešné deti majú filmu a rozprávok viac ako my za našich detských čias. Čoraz viac sa však vytráca animovaný film a nahrádza ho v čím ďalej nižšom veku detí hraný film, akcia, herci. To všetko sú idoly. Spevácke šou ako Superstar a popularita niektorých hviezd núti detské hlavičky premýšľať aj nad kariérou speváčky. Aj za našich čias ale deti túžili po umeleckej dráhe. Niekomu sa to aj podarilo.

Učiteľ
Napriek tomu, že mnohí učitelia ledva vyžijú a po platovej stránke nemožno hovoriť o ideálnom zamestnaní, očarí prevažne dievčatká. Kedysi očarilo aj textára Darinky Rolinsovej, keďže sľúbila dávať samé jednotky. Očarí zrejme rešpekt a postavenie učiteľa ako toho, čo pomáha, je múdry, učí a v očiach detí všetko vie. Sen sa zväčša rozplynie pri prvej poznámke, alebo učiteľoch, ktorý nedávajú dôvod o učiteľstve uvažovať. Ako vieme mnohí zo svojich skúseností, občas je učiteľ hnusný a neznesiteľný. Veď aj on je človek a ľudia sú raz rôzni.

Doktor
Čím to je, že sa toľko detí hrá na doktora, túži po stetoskope, alebo po návšteve niektorých z nich? Pediatri sú zväčša dobráci. Pomáha to v ich práci a pri starostlivých mamičkách je dobré mať ich pochopenie. Niet sa čomu diviť, že môžu inšpirovať deti k tomu, aby nad doktorom uvažovali ako nad hrdinom pomáhajúcim človeku vyháňajúceho choroby. Má okolo seba mnoho hračiek, prístrojov a všetky ovláda ako treba. Ešte je tu jeden doktor, a toho sa boja možno všetky deti až na pár svetlých výnimiek. Zubár. Toho už ale za doktora deti nepovažujú.

Pilot
Ovládanie stíhačky, alebo lietadla, prekonávanie rýchlostí a vzdialeností preletom vo výškach. Letieť lietadlom a byť pilotom, to je snom nie len detí, ale dlho aj dospelých. Stojí to obrovské peniaze, námahy aj úsilia, aby bežný človek vôbec mohol získať všetky potrebné licencie, výcviky a papiere na každý jeden stroj a predsa sa na pilotnú kariéru neustále vydáva ďalší a ďalší. Všetkých fascinuje ich práca, vážnosť aj zodpovednosť. Od pilota je blízko k armádnemu pilotovi alebo vojakovi vôbec. Aj to bolo populárne. Stále to však nie je nič oproti tomu, čo býva naozaj top medzi zamestnaniami.

Kozmonaut
Možno ten najväčší sen, ktorý sa splnil zatiaľ len dvom ľuďom, ktorým v žilách kolovala slovenská krv. Ten prvý, ktorý mal rodičov z Kysúc, bol aj posledný, čo zatiaľ kráčal po mesiaci. Bol to Eugene Čerňan (zdroj Kysuce.info) ako americký kozmonaut. Druhým bol prvý oficiálny Slovák vo vesmíre Ivan Bella. Byť kozmonautom si vyžaduje obrovskú námahu, armádne úspechy, veľmi dobré vzťahy s Ruskom a samozrejme obrovské šťastie.

Čím chcú byť dnes vaše deti? Koľko Spidermanov, Batmanov a iných zamestnaní by sme dnes našli medzi nami?