Zjazdové lyžovanie nie je určené len pre vrcholových športovcov. Vo všeobecnosti je vhodné takmer pre každého. Nielen, že sa pri ňom zabavíte, ale je to zároveň vynikajúce cvičenie zlepšujúce silu, aj flexibilitu. Pre aké ďalšie dôvody by ste mali skúsiť tento typ zimného športu?
Tréning pre celé telo
Lyžovanie posilňuje všetky svaly v nohách. Je to vďaka postoju, ktorý sa pri lyžovaní využíva. Pozícia v podrepe a následné balansovanie počas jazdy pomáha svaly nie len precvičiť, ale aj zväčšiť a spevniť. Brušné svalstvo dostáva pri lyžovačke tiež poriadne zabrať.
Bez svalovky sa to niekedy nezaobíde, no v konečnom dôsledku kvalitné zjazdové lyže zlepšujú držanie tela a predchádzajú možným bolestiam chrbtice. Lyžovanie dokonca pôsobí aj na ruky, čo svedčí o posilnení každej svalovej skupiny tela. Buduje sa tu tiež rovnováha a koordinačné schopnosti ako u dospelých, tak aj u detí.
Lyžovanie ako srdcová záležitosť
Zjazdové lyžovanie skutočne zlepšuje činnosť srdca a všetky kardiovaskulárne oblasti s ním spojené. Posilňuje krvný obeh a keďže sa praktikuje na čerstvom vzduchu, do tela sa dostane veľké množstvo čerstvého kyslíka. Vaša kondícia sa tak výrazne zvýši aj v prípade, že vás trápia určité srdcovocievne ochorenia – je to totiž skvelé kardio cvičenie pre zdravie srdca.
Motiváciou k lyžovaniu môže byť aj aspekt chudnutia. Pravidelné aktivity v podobe zjazdového lyžovania spaľujú tuky, konkrétne okolo sto kalórií za hodinu. Stimulácia metabolizmu je tiež na mieste. Pri tejto športovej činnosti sa vám naskytne príťažlivá prírodná scenéria, čo účinne pôsobí na upokojenie mysle a uvoľnenie endorfínov, teda hormónov šťastia.
Cvičenie pre celú rodinu
Je dobre známe, že presvedčiť tínedžerov k pravidelnému cvičeniu môže byť niekedy ťažké. Ak ich však privediete k aktivite už od útleho veku, šport v podobe lyžovania si tak môžete užívať neobmedzene ako celá rodina.
Malé deti nemajú až taký veľký strach z neznámeho, ich ťažisko je nižšie a pri občasnom páde ich to až tak nebude bolieť, pretože ich kosti sú ešte mäkké a ohybnejšie. Nejde len o individuálny šport, ale aj o spoločenskú aktivitu, ktorá zbližuje osoby každého veku. U lyžiarov starších ako 60 rokov sa dokáže vyvinúť zvýšená sila, aeróbna kapacita pľúc a rovnováha.
Aby ste z lyžovania vyťažili čo najviac, nezabudnite sa pred ním a po ňom dobre ponaťahovať. Strečing pomôže predísť svalovke a pripraví vaše svaly na ďalší deň lyžovania, ktoré je dobré pre celkové zdravie, aj psychickú pohodu.