Akými objavmi obohatilo Švajčiarsko svet?

0
124
Akými objavmi obohatilo Švajčiarsko svet?
Akými objavmi obohatilo Švajčiarsko svet?

Všetky obľúbené vynálezy a predmety, ktoré sú už prirodzenou súčasťou bežných dní, majú svoj pôvod. Nie je prekvapením, že Švajčiarsko – krajina rozprestierajúca sa uprostred Álp, obohatila ľudí zaujímavými objavmi, s jedinečnými vlastnosťami. Čím všetkým prispelo Švajčiarsko svetu?

Švajčiarska čokoláda a syr

Švajčiarsko má bohatú históriu výroby čokolády už od 17. storočia. Pripravuje sa z najčistejšieho mlieka a smotany. Hovorí sa, že vôňu a chuť švajčiarskej čokolády údajne nič neprekoná. Ak plánujete cestu do tejto krajiny, máte možnosť presvedčiť sa o ich kvalite na vlastné oči. Mnohé továrne na čokoládu ponúkajú prehliadky po celom komplexe, spestrené o „koštovanie“ vzoriek najpopulárnejších druhov čokolád.

Svetoznámy švajčiarsky syr sa vyrába z 99% kravského, ovčieho, alebo kozieho mlieka. Švajčiarsko je miestom, kde nájdete 450 rôznych druhov syra. Aj odvetvie mliečneho priemyslu ponúka prehliadky syrární so sprievodcom, kde uvidíte ako sa syry vyrábajú a pri odchode si odnesiete aj malý darček domov.

Švajčiarske hodinky a nôž

V minulosti sa počas konfliktov po celom európskom kontinente mnoho francúzskych hodinárov rozhodlo utiecť zo svojej vlasti a usadili sa vo Švajčiarsku. Tu si rozšírili svoje malé podniky, ktoré zostali pomerne stabilné. Od roku 1500 si Ženeva udržala povesť epicentra švajčiarskej hodinárskej výroby. Mnohé obľúbené značky, rozšírené skoro po všetkých krajinách, pochádzajú práve zo Švajčiarska. Vysoko presné švajčiarske hodinky definuje remeselná zručnosť a dlhoročná výdrž.

Známe slovné spojenie – švajčiarsky nôž, sa pôvodne nazýval „Offiziermesser“, teda dôstojnícky nôž. Po druhej svetovej vojne bol premenovaný na armádny nôž. Ide o viacúčelový nástroj, vybavený (ako vyplýva z názvu) nožom, skrutkovačmi, otváračom na konzervy a ďalšími funkciami. Hoci vojaci už túto verziu nepoužívajú, je populárny u turistov a nadšencov darčekových predmetov.

Výmysly pre každé odvetvie

Nie je pochýb o tom, že tento vnútrozemský európsky štát so sebou prináša nemalý počet zaujímavých objavov. Spomenuté vynálezy sú len malou ukážkou z veľkého množstva, ktoré Švajčiarsko počas svojej existencie vymyslelo. Môžeme mu vďačiť aj za antihistaminiká, objav DNA, alebo každodenných potrieb, ako je hliníková fólia, škrabka, či raňajkové müsli!