TOP 5 zaujímavostí o Danovi Brownovi

0
2491
Dan Brown zaujímavosti

Autor svetoznámych bestsellerov Dan Brown navštívil v polovici januára a už niekoľko dní predtým sa špekulovalo, či umiestni svoj ďalší príbeh do Stovežatej. Alebo tam aspoň v pár kapitolách pošle svojho hrdinu, profesora symbológie Roberta Langdona. Faktom je, že Praha Brownovi učarovala a jej pamiatkami bol doslova nadšený.  „Mám rád tajomstvá a Praha je priam rozprávkové mesto,“  prezradil autor Da Vinciho kódu, Anjelov a démonov, či aktuálneho hitu Inferno-Peklo. Stretli sme sa s Danom Brownom a tu je 5 pikošiek.

Debutoval ako 5-ročný. Len mu to nikto nevydalJ Áno, úplne prvú knihu napísal Dan Brown, keď mal 5 rokov. Bol to triler The Giraffe, the Pig and the Pants on Fire – Žirafa, prasa a horiace nohavice. Povedal mame, že chce napísať knihu. Ona vzala papier, ceruzku a on jej ju diktoval. „Moja mama ma odmalička veľmi podporovala. Túto knihu mi dokonca vytlačila a vložila do kartónového obalu,“ usmial sa Dan Brown. Údajne ju nosí stále so sebou a mal ju aj v Prahe.

Tajomstvo kníh Dana Browna. V čom je a kde sa berie ten neskutočný úspech? Veď doteraz predal vyše 200 miliónov kníh po celom svete a Inferno toto číslo výrazne zdvihne (len na Slovensku sa za prvé 4 mesiace predalo neuveriteľných 71.000 výtlačkov). „Proste píšem knihy, ktoré by som sám chcel čítať,“ pokrčil ramenom Dan Brown. Píše podľa vlastného vkusu a potom len čaká, či sa objaví viac ľudí, ktorí sa s ním zhodnú, alebo menej.

Ako píše a relaxuje? Každé ráno vstáva už o štvrtej hodine, vypije si svoj zeleninovo-ovocný koktail, urobí si šálku kávy a pustí sa do písania. „Niekedy napíšem za hodinu aj tri strany, inokedy hneď ráno viem, že to nepôjde,“ prezradil. Do sveta snov a symbolov sa presúva bez problémov, do písania sa nemusí nútiť, ale ak relaxuje, vyhýba sa čítaniu a knihám. Najradšej si ide zabehať, hrá golf aj na klavíri, počúva hudbu.

Najväčšia záhada na svete je podľa Dana Brownačo sa stane, keď zomrieme?! Len tak zmizneme, alebo sa zasa niekde objavíme?  Najnebezpečnejšie je zasa podľa neho zneužívanie moderných technológií. Kde je hranica medzi súkromím a obavami o bezpečnosť? A kam smeruje genetické inžinierstvo? „Technológie nás čoraz viac ovplyvňujú, aj našu vzájomnú komunikáciu. Všetci máme v rukách mobily alebo sme zahĺbení do tabletov, počítačov. Zabúdame na kultúru, literatúru, rozprávanie sa…“povzdychol si svetoznámy autor.

Filmový Robert Langdon.Tom Hanks je veľmi sympatický chlapík,“ priznal Dan Brown, ktorý aktuálne už pracuje na ďalšej knihe a tiež na filmovej verzii posledného románu pre spoločnosť Columbia Pictures. Langdona si v nej opäť zahrá Tom Hanks a filmové Inferno by malo mať premiéru v decembri roku 2015. „Vždy sa bojím, ako dopadne filmovanie. Či filmári dokážu vystihnúť atmosféru knihy, podstatu príbehu,“ priznal spisovateľ a dodal, že do castingu nikdy nezasahuje.