TOP 5 pozitívnych vecí, ktoré sa stanú čerstvým otcom

0
754
Dieťa a otec

Ak čakáte dieťa ako prírastok do rodiny, je to výnimočné obdobie príprav, aké dovtedy vaše ruky a ani peňaženka nezažila. Ak ste otec, vnímate to celé trochu inak ako mamička, občas dokonca viac stresujúco. Dočkať sa vytúženého dieťatka je super.

Zmení sa v tej chvíli naozaj veľmi veľa. Dokonca aj v psychike jednotlivých členov domácnosti, rodičov najmä. Čo také sa zmení u otecka?

1. Svedomitosť a pracovitosť

Pokiaľ je otecko uvoľnený a nechá sa ovplyvniť aj zdravými emóciami, evolučne daným javom sa poddá. Vznikne u neho väčšia chuť a motivácia lepšie a viac pracovať. Odrazu má pre koho. Miera svedomitosti u správneho otecka, ktorý si svoju úlohu v rodine uvedomuje, je naozaj zvýšená a aj kvalita práce občas býva pre zamestnávateľa porovnateľne lepšia.

2. Spoločensky ste niekde inde

Byť vo vzťahu a nemať deti je predsa len niečo iné, ako keď máte. Na obchodných stretnutiach keď sa téma zvrtne na deti, odrazu je o čom rozprávať. Odrazu ste členom klubu tých skúsenejších, aj keď je to len opticky dané. Odrazu ste si bližší. Preskákali ste si jednotlivými obdobiami. A ak ste náhodou čerstvý otec, prídu rady typu „Veď si počkajte, príde obdobie vzdoru…“ alebo „No a keď pôjdu do školy, to bude teda…“ . Otecko s dieťatkom vyzerá aj na ulici lepšie. Najmä ak je zaužívaná predstava, že je to hlavne matka, ktorá s dieťaťom ide na prechádzku, či do parku. Na oteckov sa však pozerá inak aj v pracovných kolektívoch. Teda za predpokladu, že ide o kolektív zdravý.

3. V rodine je pokoj. Na chvíľu.

Odpovedať na otázky rodiny, kedy budete mať dieťa, či otázky rodičov na vnúčence… už nemusíte. Už je pokoj. Zbavili ste sa tejto povinnosti. Avšak o pár rokov prídu otázky na repete a ďalšie vnúčence a ďalšie dieťa, veď jedno sa nemá s kým hrať.

4. Ste lepším človekom

Či chcete alebo nie, otecko je lepší človek. Je, pretože dieťa z neho robí viac starostlivého, pozorného, obetavého. Každý správny otecko vie, čo prežíva mamička. Ako náročné to pre ňu je a vtedy sa prejaví jeho ohľaduplná stránka, ktorá možno zostávala skrytá. Vie ako sa prebaľuje, rozozná prípravky, správne teploty a zvládne dieťa nakŕmiť. Práve tým je lepší, že sa dokáže postarať aj o toho najzraniteľnejšieho člena domácnosti a člena jeho vlastnej rodiny.

5. Láska je láska

Láska príde. Podoba toho malého, rôzne prvky, detaily jeho tváre, príbuznosť, vlastná krv. Nemôže sa vám nepáčiť, keď je vám tak blízke. Keď sa usmeje a keď vám ukáže, ako veľmi je odkázané na vás… To dieťa je vaše a srdce s citmi pracujú, vytvoria puto a vy ako otec máte o jedného človeka, koho môžete milovať. Táto vec je mimoriadne pozitívna. Najmä ak táto láska pomôže dieťatku na tomto svete povedzme po celý jeho život.