TOP 5 symbolov mesta Košice

0
1034
Košice

Keď sa povie východ Slovenska každému hneď napadne vysoká nezamestnanosť a dostatočne veľká výdrž v pití alkoholu. Samozrejme to sú nepopierateľné fakty, ale táto časť nášho štátu má aj krásnu prírodu a zaujímavé mestá, ktoré lákajú mnohých turistov. Jedným z nich, tým najväčším, sú práve Košice. Toto mesto v sebe skrýva viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať a určite nestačí jednodňová návšteva. Dokonca sa stali hlavným európskym mestom športu a kultúry.

Preto nebolo ťažké nájsť 5 symbolov, ktoré sú charakteristické pre toto mesto.

1. Dóm sv. Alžbety

Práve v Košiciach sa nachádza najväčší kostol na Slovensku, ktorý je zároveň aj najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Turistov láka nie len svojim vzhľadom zvonku, ale aj zvnútra. Obrovský oltár a nádherné maľby, to je presne to, čo v ňom nájdeme. Pre tých, ktorí majú radi výšky poskytuje aj výhľad na celé mesto z jednej z jej veží. Najskôr, ale treba zdolať pár stoviek schodov. Ten pohľad, najmä za slnečného počasia stojí za to.

2. Kaviareň Slávia

Neodmysliteľnou súčasťou Košíc je asi najznámejšia „televízna“ kaviareň – Slávia. Pred pár rokmi, sme mohli každý týždeň v televízii sledovať priame prenosy koncertov, vtedy obľúbených a populárnych spevákov. Ľudia postávajúci pred veľkými sklenenými stenami zakopávajúc o káble kamier, zvedavo nakukovali dnu. Pár rokov bola zatvorená a dnes je otvorená ako reštaurácia a ponukou mnohých jedál a nápojov.

3. Medzinárodný maratón mieru

Skrátene aj MMM je každoročne usporadúvaný maratón. Tento rok sa bežal už 93. ročník a zúčastnili sa na ňom ľudia z celého sveta. Beží sa v historickom centre aj po širšom okolí a celková trať ma dĺžku niečo cez 42 km. Keďže Košičania sú známi svojím športovým duchom, tak aj ich záujem o maratón je dosť veľký. Hoci zatiaľ v rýchlosti vedú obyvatelia afrických štátov, všetci veria, že raz sa to podarí aj niektorému z nich.

4. Košický slang

Tak ako každý región, tak aj ten košický má svoj slang. Obľúbený je hlavne u mladých ľudí, stále pridávajú nové slová, ktorým tí starší nemajú šancu porozumieť. Turisti zo západu určite netušia, čo znamenajú pomenovania šrac, čaja, brika alebo mište. To sú slová typické pre Košičanov. Používanie obľúbeného slovíčka TA, pred každou vetou, je samozrejmosťou.

5. Luník IX.

Asi najbizarnejším symbolom Košíc je Luník IX., nazývaný aj Mašličkovo. Sídlisko známe azda po celom Slovensku. Väčšina obyvateľov žije doslova bez okien, dverí a o vode a elektrine ani nehovoriac. Stále problémy s ničením ich príbytkov je nevyriešiteľná kauza už pár rokov. Zavítať naň sa neodporúča naozaj nikomu, ale bol by to určite nezabudnuteľný zážitok.

Pripravila Lucia Filipáková