TOP 5 dôvodov a zaujímavostí prečo navštíviť Švédsko

0
1312
Švédsko a Stockholm

Pre bežného Slováka je vysnívanou dovolenkou pláž, oddych, dobré jedlo, nákupu, ale pre časť sú to aj hory, či extrémy. Švédsko je škandinávska krajina, ktorá ma veľa pláží, no žiadna nie je taká ako v Grécku ci Turecku. Oplýva celkom inými krásami. Nepozerajúc sa teraz do ulíc veľkých miest, z ktorých sú nám známe nepríjemné obrazy spojené s prisťahovalcami a nepokojmi, je to stále aj to krásne Švédsko, aké nám zostalo v pamäti vďaka Nilsovi Holgersonovi, alebo Pipi Dlhej Pančuche.

Švédsko má nádhernú prírodu

Vo Švédsku majú nádhernú prírodu. Lesy, hory, skaly aj nepriepustné a neprebádané oblasti volajúce po aktívnej turistike. Stále nehovoríme o miestnom vodstve a množstve ostrovov, životu v lesoch a podobne. Už zastavaný Stockholm je zaujímavý parkom Skanzen, ostrovmi a vodou všade naokolo. Stále ešte nehovoríme o jazerách, lesoch, prístavoch, močarinách a skalách.

So Švédom sa dohovoríte

Majú pre nás nefonetický komplikovaný jazyk no pre veľmi dobrú znalosť angličtiny od útleho detstva učenej v škôlkach a školách nemajú žiaden problém s ňou a ani príbuznou nemčinou.

Ľudia

Skutoční Švédi sú veľmi milí ľudia. Srdeční, pohostinní a ziju život nie veľmi vzdialený od nás. Napriek vzdialenosti by sme našli kultúrne podobnosti. Ale aj pekné ženy, sympatických ľudí celkovo, s prevažne peknou tvárou, svetlými vlasmi a očami. Švédske modelky predsa len spoznáte medzi inými.

Dobrá orientácia

Vo Švédsku je dobrá orientácia. Viete be problémov, čo si môžete dovoliť. Ak prichádzate na dlhšie, práca tu býva dobre ohodnotená, zákony sú priateľské, ale určite to majú jednoduché aj turisti. Turistické kancelárie, stánky s lístkami, novinové stánky, prípadne rôzne tabule a informačné zdroje. Všetko je aj v angličtine a všade vám rozumejú. Cesty majú rovnaké značky, v mestách sú rovnaké symboly a nebyť švédskych korún namiesto eura, naozaj by ste si nepripadajú ako v neznámej cudzine.

Je čo objavovať: od múzeí po umenie

Švédsko je krásne v tom, že je monarchiou. Má bohatú históriu od čias Vikingov, cez doby kráľov az po toho súčasného. Krajinu nikdy neplienili a nevládali iné, napríklad tak ako nás. Udržiavali si svoj názov aj imidž. Vybudovali nádherné stavby. Dnes môžeme obdivovať architektúru, mnoho múzeí, galérii, výnimočných stavieb ako je Rathaus, Nordiska museet, či Vasa museet v Stockholme. Nádherný je Skanzen, ktorý inšpiroval skanzeny po celom svete a dal predlohu miestu v ktorom vidieť úctu k histórii a kultúre našich predkov. Záchrana starej architektúry a jej inštalácia na chránené miesto je aj u nás známa napríklad pre miesta ako Pribylina, Vychylovka, či Ľubovniansky skanzen.