Poznáte podľa amerických štatistík 5 najviac nebezpečnejších nástrojov, ktoré môžu vážne zraniť a zároveň patria medzi bežnú súčasť dielne domáceho majstra, či profesionála? V niektorých prípadoch by ste si určite tipli správne.
Motorová píla
Obrovská sila, rýchlosť a deštruktivita režúcej časti motorovej píly má na svedomí ročne niekoľko tisíc prstov, nôh, rúk a mnohých iných zranení. Stačí, že máte pod sebou nestabilnú plochu (konáre, drevá, guľatina, drevený odpad) a šmyknete sa neočakávaným smerom. Prvé skúsenosti s pílami tiež nedopadajú dobre a veľmi zle dopadnú prípady, kedy si človek myslí, že je majstrom v zaobchádzaní s pílou a stráca ostražitosť. Stačí pár stotín sekundy, aby sa zmenili podmienky a správanie píly. Odporúčajú sa rukavice, všetky poistky a kryty na nástroji a nezaškodí ani ochrana sluchu a očí.
Klincová pištoľ
V zámorí obľúbený nástroj, u nás skôr vzácnosť, keďže u nás neprevažuje drevostavba lacných skladaných „kartónových“ domov. Klincová pištoľ využíva vlastnosti vystreľovania klincov zo zásobníka. Každý si spomenie na Sám Doma 2 v opustenom newyorkskom dome, kde si s týmto klincom vpálil Harvey zopár pichliačov do zadku aj do nosa. Následky by však v skutočnosti boli oveľa ťažšie a ničivejšie. Klincové pištole bývajú veľmi ťažké a vo svete poznáme aj prípady vystrelených klincov do lebky, ktoré obeť prežila. Pokiaľ chcete čisto slovenské TOP 5, potom nahraďme klincovú pištoľ sústruhom. Ten má mnoho majstrov doma a veľmi dobre vedia, že stačí zlé nastavenie guľatinky, alebo jedna chyba a letí nie len kus náradia smerom „oko, krk, ruka“, ale aj celý opracovávaný kus dreva môže vyletieť kedykoľvek tým najmenej vhodným smerom.
Stolová píla
Posúvanie dosiek po stolovej píle môže skončiť aj zafarbením stola a nelakovaného hranolu na červeno. Stačí chvíľka nepozornosti, alebo zlá matematika. Napríklad ak píla reže viac, alebo niekde celkom inde, ako ste si vypočítali a ako materiál posúvate. Najviac sa nešťastí stáva pri práci s menšími rozmery materiálu. Hoci to možno znie šialene, no mnoho prípadov zranení sa stáva aj v čase, keď sa na píle momentálne nepohybuje žiadne drevo. Teda ak nepočítame to drevo, čo sa snaží opraviť pílu počas jej rotácie, alebo sa pokúša vyrezávaný detail na malom kúsku dreva držanom v ruke. Ak to ruka prežije, letiaci kus dreva často mieri tam kde nechcete.
Cirkulárka
Cirkulačnú pílu nájdeme na mnohých slovenských dedinách ako najcharakteristickejší nástroj počas jesene a tesne pred zimou. Nezameniteľný zvuk značí príchod zimy a prípravy ľudí na kúrenie tuhým palivom. Cirkulárka je tiež pomocník pri vyklčovaní starých sadov a pri menších skúsenostiach nemusí byť príliš vhodným riešením. Napriek jednoduchosti fungovania sa na cirkulárke dokaličí ročne niekoľko desiatok Slovákov a istotne poznáte aj vy prípady odrezaných prstov len pre nepozornosť pri bzučiacej píle. Podľa čísel austrálskeho Hazard Magazine je 99 percent obetí a zranených muži.
Rebrík
Čo iné sa používa tak často a zraní za život aspoň dva krát každého častejšieho používateľ, než rebrík? Sú ich rôzne veľkosti. Sú taktiež rôzne podklady a materiály. Stačí jedna nerovnosť a strácate rovnováhu. Rebrík zo stromu padne veľmi ľahko, rovnako ako zo strechy. Spojenia „zletel z rebríka“ alebo „spadol z rebríka“ počujete určite aj vy veľmi často. Používame ho na sprístupnenie vyššie položených miest. Nie vždy však je druhá osoba ako poistka a pomocník pri držaní stability. Za mnoho zranení však môže práve zlá geometria a fyzika.