Hľadať zamestnanie a byť pripravený na pracovný pohovor je počítať s rôznymi otázkami. Moderné pracovné pohovory využívajú aj zámerne jendoduché otázky na banality, z ktorých odpoveď môže byť pre zamestnávateľa podstatná a zaujímavá. Napríklad už len to, čo vo svojom voľne rád robíte, môže napovedať veľa. Vždy sa dá z takejto otázky vycúvať, ak je vám nepríjemná. Záleží však na forme. Opäť si predstavíme 5 najhorších vecí na pracovnom pohovore. Tentoraz ide o odpovede s ktorými sa stretli v nemenovanej veľkej spoločnosti a pridávame ďalšie dve z iných firiem na Slovensku.
1. Do toho vás nič
Už sa stalo a to neraz, že na otázku, či je uchádzač ženatý, dostali vo firme odpoveď “Do toho vás nič!”. Podobne aj na otázku koníčkov vo svojom voľne, alebo dokonca či má deti. Hoci sa hovorí, že zamestnávateľ vás nemá posudzovať podľa stavu a počtu detí, táto informácia je veľmi podstatná pre väčšinu zamestnávateľov a tak ak z otázky chcete vycúvať aj napriek tomu, že práve preto môžete mierne klesnúť, potom použite slušnú formu a dúfajte, že iné vaše vlastnosti prevýšia.
2. Smiech a pokus o opravu
Poznáte ten nosový chrčiaci smiech, ktorým akoby ste sa snažili zadržať brutálny rehot, keď niekto spadne, vystrelí mu pero, alebo keď sa zakokce? Pokusy ukázať, že sa dobre bavíte na príhovore zástupcov firmy sú rovno zamietnutie vašej žiadosti. Odvahu chce aj protirečiť budúcemu zamestnávateľovi, ak by sa predstavil ako najväčší poskytovateľ pneumatík na Slovensku a vy sa ho snažíte poopraviť svojimi naozaj obmedzenými informáciami z ulice, pričom zamestnávateľ naozaj hovorí pravdu.
3. Čo ja viem? / a viem ti ja? / Ejboha neviem
Jednu z najhorších vecí, čo môžete vôbec budúcemu zamestnávateľovi povedať je, že niečo neviete a to aj v prípade, že to naozaj neviete. V Bratislave do spoločnosti so slušným imidžom minulý rok ušlo mladíkovi aj “Ejboha neviem” na čo si rýchlo uvedomil prešľap a snažil sa to uhrať na zábavného týpka, ktorý sa pre firmu odovzdá celým srdcom a bude s ním určite zábava. Horšie, že zamestnávateľovi nejde o zábavu, ale o produktivitu. To, že uchádzači na pohovore ostatným tykajú už nie je tak podstatné…
4. Áno, jasné, nie je problém, áno… určite…
Príliš súhlasov a ubezpečení zamestnávateľa o tom, že vám nerobia problém nadčasy, že viete plynule svahilsky, fínsky, švédsky, portugalsky, strojopis, C++, PHP, CSS, že máte papiere na Boeing 737… sa nevypláca. Práve pre takéto ubezpečenie prácu môžete získať no je otázkou pár dní, kedy prídu prvé problémy. Budú to práve tie prvé dni, kedy si vás zavolajú aby ste preložili dôležitý telefonát, zariadili vďaka svojim skúsenostiam niečo podstatné a kľúčové a pod. Jednou z najhorších odpovedí je určite “áno” tam, kde patrí “nie” a to platí aj pre životopis.
5. Ticho
Najhoršia odpoveď na pracovnom pohovore je však stále tá najjednoduchšia. Čiže žiadna. Na pohovore ste od toho, aby ste ukázali, čo vo vás je a prečo by ste mali byť prijatí. Namiesto toho mlčíte a čakáte na blesk z jasného neba, na zázrak, či šťastie, že by ste boli jediný uchádzač… Ak sa bojíte a nevyjde od vás žiadna hláška, no pracovná pozícia bude aj o stretávaní cudzích a nutnosť tímovej spolupráce, vzdajte to a ušetrite čas aj samotným zamestnancom firmy hľadajúcej posily. Ticho síce lieči, no na pohovoroch vás takmer s istotou pripraví o šance byť prijatý.