TOP 5 najlákavejšie navštevované miesta v Bratislave pre nebratislavčanov

0
702
Bratislava mesto

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, je zároveň najväčším mestom na Slovensku. Nemá centrálnu polohu, čo má svoje výhody aj nevýhody. Každo-týždenné sťahovanie národov metropolu na víkend vyľudňuje, no neputujú do nej len ľudia za prácou, ale aj za turizmom, poznávaním, cestovaním, či obchodom. Pri našom malom prieskume založenom dlhodobo na pozorovaní, počúvaní, pýtaní sa a počítaní si dovoľujeme zostaviť rebríček piatich naozaj najnavštevovanejších a najlákavejších miest v Bratislave ľuďmi mimo nej. Nepochybne budú niektorí namietať minimálne k dvom, no niečo na tom bude…

1. Historické centrum
Pozrieť si ulice starého mesta, námestia, čumila, naše sochy, slávne budovy, Michalskú bránu a podobne, je celkom bežné a časté. Ľudia sem zavítajú najmä ak majú voľný čas a vedia sa sem dostať, nedostanú strach z parkovania a vôbec dopravy v hlavnom meste, z čoho môžu mať strach menej skúsení vodiči z malých miest. Centrum si nenechajú ujsť napríklad ľudia, ako sú študenti, zahraniční turisti z autobusov, či len rodinky na výlete.

2. Bratislavský hrad s nábrežím a s UFOm
Byť v Bratislave a nevidieť hrad či UFO, je ako byť v Paríži a nevidieť Eiffelovku. Oba objekty sú blízko seba a dá sa povedať, že z jedného vidieť na to druhé a tak ak vidíte jedno a nevidíte druhé, asi stojíte na nesprávnom mieste, alebo nie ste v Bratislave. Hrad je na každej centovej minci slovenskej verzie eura a tak si ho nespletú ani cudzinci mieriaci do Bratislavy len ako malého bonusu pri poznávaní Viedne. Oba objekty sú symbolmi Bratislavy všade, na každej gýčovej pohľadnici, či záberoch ešte zo socíku. Bez UFA nad Novým mostom a hradu to ani nemôže byť Bratislava. Títo návštevníci si svoju návštevu spoja aj s návštevou nábrežia a Eurovey. Z UFA vidieť krásny trávnik pri brehoch nášho veľtoku a pohodlné odpočívania. Realita je však často príšerný cigaretový smrad z kaviarní a všade prítomných pofajčievajúcich rekreantov.

3. IKEA
Nech si tvrdí kto chce čo chce a akokoľvek by to chcel poprieť, IKEA je jedno z najlákavejších miest pre mimobratislavčanov. Televízna reklama, reklama v tlači, kolujúce vtipy a povedomie ľudí o tejto značke a jej ponuke spôsobuje, že aj ľudia nepoznajúci tento obchod chcú niečo nakúpiť. Nakupujú v nej reštaurácie svoj riad, príbory, hrnčeky a sklo, rovnako ako taniere a rôzne nástroje do kuchyne. Každý si tam niečo nájde a aj preto toľko pestrých značiek na parkovisku. Jeden z najväčších problémov, ktorí ľudia riešia pri príchode do Bratislavy je, ako po vybavení úradov, návšteve rodiny či priateľov, doraziť do Avionu a IKEY a ako odniesť celý nákup, ak sme dorazili vlakom. Dostať sa do IKEY chce mnoho ľudí, preto dokonca existuje pojem „výlet do IKEY“ v slovníku ľudí žijúcich v Žiari nad Hronom, v Novom Meste nad Váhom, v Nitre a podobne.

4. Letisko Milana Rastislava Štefánika
Práve na letisko mieri mnoho ľudí a často míňajú všetko krásne z Bratislavy, či spoja svoju návštevu hlavného mesta s bodom číslo 3. Na letisko mieri mnoho dovolenkárov a obchodníkov. Bratislava má najväčšie a najvyťaženejšie letisko na Slovensku a na rozdiel od iných európskych hlavných miest, to naše sa nachádza veľmi blízko mesta. Žiaľ nie každý si spojí návštevu letiska s návštevou čísla 3, ktoré je neďaleko. Mnoho mimobratislavčanov na svoje dovolenky aj napriek vlastnému autu dorazí radšej vlakom, či priateľským odvozom. Už 10 minút parkovania na letisku je tvrdý úder na peňaženku, nieto ešte celých niekoľko dní, či týždňov. Do tejto skupiny miest a budov možno zaradíme aj autobusovú a železničnú stanicu, aj keď pri nich nemajú ľudia príliš na výber. Vystúpiť tam skrátka musia, no kvôli týmto miestam do Bratislavy neprichádzajú.

5. Incheba
V Inchebe počas veľkých výstav nachádzame ľudí, ktorí v hlavnom meste sú po prví krát, prípadne iný dôvod na jeho návštevu ani nemajú. Vystavovatelia rôznych produktov, služieb, výrobcovia a vynálezcovia, či len obchodní zástupcovia, sú súčasťou výstav cestovného ruchu, techniky, gastronómie, staviteľstva, a množstva iných. Incheba, to sú aj kongresy, večierky a veľké slávnosti. To všetko tvorí aj ďalší druh ľudí – samotní návštevníci sem nezavítajú len z Bratislavy. Desiatky autobusov so študentmi z celého Slovenska v rámci učebných osnov prichádzajú na poznávanie a vzdelávanie, či priamo aj vystavovanie. Hotelové školy prichádzajú na poznávanie gastronomických výstav, školy zamerané na cestovný ruch zas navštevujú výstavy cestovného ruchu. S nimi prichádzajú aj novinári, a zástupcovia iných firiem z celej republiky, aby nabrali kontakty. Skrátka jeden veľký guláš ľudí, ktorí sa neskôr opäť rozpŕchnu do celej republiky.

Chcete nás doplniť? Len do toho, vítame aj vaše názory… Pokiaľ sú naozaj názorom nebratislavčana.