TOP5 pre REBRÍK: Rebrík nielen ako praktický vynález na výstup hore

0
886
Rebríky a faily

Uvažovali ste niekedy nad absolútnou banálnou samozrejmosťou a nad jej vznikom? My nedávno nad rebríkom, ako veľmi je potrebný, pre niektoré zamestnania nevyhnutný, pri úprave domu, či zbere ovocia nutnosťou. Inak by sme museli riešiť všetko cez lešenie a výťahy, ale aj lešenie obsahuje vždy jeden rebrík na jedno lešenárske poschodie. Pri slove rebrík však môžeme hovoriť o viacerých miestach a oblastiach. Čo nám pri počutí tohto slova napadne ako hlavných 5 oblastí?

1. pomocník na ceste hore: klasický rebrík, ktorí postavíte k múru a vyšliapete hore. Popisovať ho je hlúposť, ktorou sa ani nebudeme zdržiavať. Každý ho pozná, každý z neho raz zletel, iní len raz, a niekto aj opakovane. Skrátka ide o jednoduchý pomocník pri ceste hore. Nech už idete oberať jablká, alebo vyčistiť odkvapovú rúru.

2. hasiči: s rebríkom v už inej podobe sa stretávame pri hasičoch. Tí majú vozidlá s rebríkmi, no len málokto si všimne, že nie každé hasičské vozidlo rebrík má. Okrem výsuvných rebríkov majú často výjazdové vozidlá aj menšie s hákmi. Nimi dokážu prekonávať balkóny od spodného až po najvyšší. Aké prekvapenie však hasičov čaká, keď lezú k zabuchnutým dverám cez balkón na 6. poschodie a z 5. akosi rebrík nezaháknu. Áno, pani majiteľka je ďalšou z tých, čo si nechala zaskliť balkón. Mimochodom, vedeli ste, že takýto krok je na Slovensku bez súhlasu majiteľa stavby a mesta vlastne zakázaný?

3. rebríček v hodnotení: s obrazným označením rebríčka sa stretávame už dlho vo svete hudby, kultúry, športu a všetkého, kde sa akokoľvek súťaží. Rebríčky predajnosti, počúvanosti, sledovanosti, to všetko na základe čísiel iní vyhodnocujú. Pomocou rebríka sa stúpa vyššie a vyššie. Ak na jednom stupienku môžeme mať len jedného, potom celý rebrík tvorí zástup stúpajúci hore po najlepšieho lezca. Je to jednoduché, veď ten čo je celkom hore je skrátka najlepší.

4. rebríčky vo svete zábavy: rebrík vo svete zábavy plní tiež svoju zásadnú funkciu. 90% akčných počítačových a konzolových hier má v hernom svete nejaký ten rebrík. Nie vždy je cesta na poschodie, či niekam inam riešená cez most, stúpanie cesty, či výťah. Pri spojení hudba + rebrík sa na vás síce budú opýtaní pozerať ako na blbca, pretože kto by už riešil takú blbosť, ako rebrík… vlastne my. Dostanete však možno odpoveď v podobe slávnej pesničky Why does my hearth feeling so bad od Mobyho, v ktorom hlavná animovaná postava stúpa po rebríku až na Mesiac. Na kúpaliskách z bazénov a na každom poriadnom detskom ihrisku nesmú chýbať. Nechýbajú ani na lodiach a člnoch. Nesmieme vo svete zábavy zabudnúť psomenúť to najhlavnejšie, prečo sme tu. TOP5.sk magazín je toho príkladom, že rebríčkový magazín môže pobaviť. Zostavujeme rebríčky toho naj v danej oblasti a aj to je svojim spôsobom rebrík s piatimi úrovňami a celkom hore umiestňujeme tých najlepších.

5. rebríky v armáde:  Rebríky tvorili dôležitú úlohu aj v armáde. Napriek tomu, že vďaka rebríkom mohli v minulosti vojská prekonávať hradby aj bez ich ničenia a bombardovania, nespomínajú sa priamo ako nástroje získania moci. Vždy len hrdinstvo vodcu vojska a nič iné. Rebríky však písali dejiny, či chceme, alebo nie. Používajú ich aj dnes, sú často súčasťou obrnených vozidiel a vrtuľníkov, kde ich prevážajú v podobe známej najmä z filmov. Tvoria pevnú súčasť interiéru ponoriek, lodí a aj do tanku samotného sa lezie a vylezie opäť zas po rebríku.

Zdá sa vám napriek tomu rebrík celkom obyčajný vynález?
zdroj foto: Facebook, zároveň zaujimavosti.net