TOP 5 zlyhaní chovateľa aneb, prečo musí zvieratko z domu preč

0
924
Jašterica z pamukkale, Tomáš

Mnoho ľudí si obstará domáce zvieratko, či nejakého exotického tvora, len pre zábavu, či frajerinu. Nie vždy si človek uvedomuje aj zásadné skutočnosti ako nevyhnutné potreby tohto tvora, jeho kŕmenie, udržiavanie životného prostredia a takmer vždy ide aj o časovú investíciu. Tu je 5 najzásadnejších vecí, ktoré si budúci chovateľ neuvedomuje pred tým, než si zvieratko zadováži. Najhoršie sú náhle ocitnutia zvieratka v rukách niekoho, čo nemá ani len tušenie o tom, ako sa oň treba postarať.

kŕmenie

Každé zviera potrebuje jesť a piť. Pochopiteľne. Kŕmiť každý deň axolotla, či iných mlokov, krokodíla, dravcov, alebo opice živou nemŕtvou potravou v podobe červov a hmyzu, si žiada byť neustále zásobovaný touto pre niekoho háveďou. Mačka potrebuje konzervy a neraz stravu aj striedať, pes to isté. Pre odvážnych majiteľov veľkých šeliem je zábavné mať veľkú mačku, no len strava na mesiac vychádza finančne podobne ako stravovanie menšej rodiny, nehovoriac o skladovaní a práce s porciovaním. Najľahšie sa postaráte o škrečka alebo rybičky. Stačí nasypať a keď jeden či dva dni zabudnete, nič vážne sa nedeje.

životné prostredie

Priniesť si domov psa a očakávať, že všetko zostane na svojom mieste a že pes bude celý deň stáť ticho poslušne pri dverách je ako očakávať výstrel z motyky. Každý živočích potrebuje svoje životné prostredie. Chameleón si vyžaduje nie vždy lacné terárium, osvetlenie, UVB svetlo, a živú potravu s prijímaním vitamínov. Hady si vyžadujú vedľajší chov myší a dostatok miesta vo svojom akváriu spolu s potrebnou teplotou. Opičky nemôžete chovať bez potrebných úprav a dostatočného priestoru pre život čo z nich robí určite domáceho mazlíka nevhodného pre neskúseného chovateľa a pre človeka vo finančnej núdzi. Dokonca aj mačka potrebuje v domácnosti svoj pelech, minimum veci, ktoré môže stiahnuť a rozbiť. Pripravte sa na to, že mať zvieratko chce často prestaviť komplet celú izbu, alebo dokonca celý byť. Chcete fretku? Pripravte svoju domácnosť podobne, ako pri malom dieťati. Žiadne kvetináče v dostupnej blízkosti, žiadne káble príliš kričiace pri podlahe, žiadne škáry a odrazu dávate veľký pozor na všetko, čo spadne na zem, alebo kade a kde chodíte.

čas
Čas znamená peniaze. Čas však znamená aj nedostatkový tovar pre mnohých Slovákov. Mať zviera znamená venovať mu svoj čas viac, ako inej činnosti. Kúpiť si psa a mať na neho čas len po príchode z práce je trápením pre oboch. Zadovážiť si fretku, či opičku a nevenovať im denne niekoľko hodín času zanecháva na zvieratách negatívne známky, ba až vážne poruchy a ďalšie prejavy zanedbanosti. So psom treba na prechádzky, fretka hryzie ak sa s ňou nehráte, aj kone nesú neprítomnosť pána ťažko. Nehovoriac o domácich zvieratách ako krava, koza, ovca a mnoho ďalších, kde skrátka nemať na ne čas znamená istú smrť zvieraťa a prejavy zanedbania. Úzko s časom je spätý čas na výcvik, ktorý je vlastne nevyhnutný. Všetky spoločenské zvieratá ho potrebujú a vy na to potrebujete čas. Máte ho?

prejavy zvieraťa
Kúpili ste si šteňa a rozhrýzlo všetky topánky. Máte fretku a ako príliš malá píska a hľadá mamu, hryzie do všetkého čo príde a kaká kam príde. To isté s mačkou, alebo plačúcou opičkou. To sú mláďatá, ktoré skrátka neskrývajú emócie a mnohé o živote ešte nevedia. Dospelejšie zvieratká však majú aj tak svoje prejavy. Hryzú, pískajú, zavíjajú. Papagáj spieva aj keď to nepotrebujete, vtáky štebocú už pri tečúcej vode, alebo cinknutí príbora. Mačka poškriabe všetky návštevy, alebo sa vaše zvieratko pri kŕmení sústreďuje na roznesenie jedla po celom byte. Sú to zvieratá a tak počítajte s tým, že každé má svoje hlasivky, pazúriky, zobáčiky, tesáky, alebo celkom iné miesta, ktoré sa prejavujú v rôznej podobe.

skúsenosti a starostlivosť
Azda to najdôležitejšie je mať skúsenosti, alebo sa zaoberať ich zbieraním a zisťovaním podrobností. Mať skúsenosti znamená správne rozlišovať nevyhnutnosť zverolekára, rozlišovať potreby zvieratka a zároveň ide o zmes všetkých štyroch predošlých bodov. Priniesť si opicu a nemať potrebné povolenia, papiere, výbeh a čo i len základ znalostí o potrebách zvieratka, je istá záhuba pre malého tvora a možno aj pre vás.

Tak čo, nezostanete nakoniec pri rybičkách a škrečkoch v akváriu?