Zem v budúcnosti: Ako čo nás čaká za pár rokov? Časť 1.

0
565
Mnohí z nás žijú hlavne v prítomnosti či v blízkej budúcnosti. Poniektorí aj minulosti a túžia po starých dobrých časoch.

Mnohí z nás žijú hlavne v prítomnosti či v blízkej budúcnosti. Poniektorí aj minulosti a túžia po starých dobrých časoch. Položili ste si však otázku, ako bude naša planéta vyzerať o 25 rokov? Futurológovia z Nemecka nám predstavujú jasnú víziu už o dve desaťročia!

Filmy s tematikou Science-Fiction  už dávno nie sú výplodom fantázie. Vo filmoch či sériách z predošlých rokov odrážajú skutočnú víziu sveta, ktorý budeme mať možnosť onedlho spoznať a bude našim každodenným sprievodcom a pomocníkom. Prečítajte si, čo všetko ovplyvní stále sa rozvíjajúca technológia.

Doba internetu sa vyvíja neskutočnou rýchlosťou. Prostredníctvom rôznych príkazov a pripojení dokážete ovládať rôzne programy vašich domácich spotrebičov. Do roku 2037 futurológovia predpokladajú,  že umelá inteligencia (AI) vás bude štandardne sprevádzať a podporovať počas celého dňa. Zabudovaná bude všade: v stenách, v oblečení a v každom objekte má mať k internetu pripojený čip (technologickí experti však zároveň dávajú vysoký dôraz na ochranu osobných údajov).

,,Na jednej strane zbiera AI údaje prostredníctvom senzorov na zariadeniach, na druhej strane ich kontroluje a využíva ich na ďalší vývoj. Dnes tento princíp nazývame „internet vecí“ . V dnešných časoch je k internetu pripojených okolo 25 miliárd zariadení. Podľa výpočtov by to o pár rokov malo byť o polovicu viac, čiže 50 miliárd, tj. v priemere sedem zariadení na osobu,“ hovorí Christopher Lindinger, futurológ Ars Electronica Futurelab z Linzu.

Domáci pomocníci

Čo by ste povedali na osobného domáceho asistenta, ktorý vám na váš príkaz splní všetky vaše denné požiadavky? Zobudí vás v danú želanú hodinu a dokonca vám pomocou naprogramovaného náramku meria počas spánku srdečný pulz ako i kvalitu celého spánku. Na náramok môžete dať vášmu asistentovi s príjemným hlasom príkaz na vytiahnutie žalúzií bezprostredne po tom, ako vás zobudí. Teraz si ešte predstavte, že vaša ,,pravá ruka“ prikáže domácemu robotu, aby vám spravil kávu.

Že to znie až neuveriteľne? Kto by ale nechcel asistenta, ktorý bude myslieť za vás a vy sa sním ešte aj môžete porozprávať! 😃

Zdravie budúcnosti

Idete do kúpeľne a pozeráte sa do zrkadla. V rohu zrkadla otvoríte prstom okienko a vidíte tam správu od kolegu. Potiahnete prstom smerom doľava na ďalšie správy dňa. Grafy navyše ukazujú, v akom stave sa nachádza váš zdravotný stav. Asistent vám pripomenie aj návštevu u doktora, kam potrebujete pretým poslať EKG. Počas nasledujúcich dní vám náramok odmeria tlak na vašom zápästí a vy tak svojmu lekárovi môžete poslať potrebné informácie ešte pred samotnou návštevou.

„Lekári budú mať dispenzár (bezplatnú lekársku poradňu) ako diagnostiku, pretože digitálne zdravotnícke systémy budú lepšie a lacnejšie,“ hovorí Mária Pfeiferová, futurologička z Ars Electronica Futurelab. Umelá inteligencia dokáže okamžite porovnávať abnormality s miliónmi existujúcich lekárskych záznamov a procesov ochorenia a má oveľa väčšiu informačnú základňu ako môže mať jeden lekár vo svojej pamäti.

Spôsob, akým sa bude monitorovať vaše telo, by mohol byť v blízkej budúcnosti pre všetkých bežnou súčasťou prevencie. Futurológovia očakávajú, že senzory v našom oblečení, na našej pokožke a vo výrobkoch, ktoré používame, zaregistrujú našu vitalitu a zdravotný stav. Inteligentné systémy, ako váš asistent, ich bude analyzovať a diagnostikovať. To všetko radikálne zvýši dĺžku nášho života.

Stolovanie a jedlo budúcnosti

Predstavte si, že sa ráno prebudíte na vôňu čerstvo urobenej praženice. Včas a bez akejkoľvek vlastnej prípravy. O všetko sa postarala chladnička a robot. Asistent vyslal príkaz chladničke a tá vydala potrebné suroviny robotovi. Dokonca nemusíte už ani chodiť nakupovať. Osobný asistent koordinuje nákupy a vyšle objednávku do online obchodu. Jediné, čo musíte, je následne vyzdvihnúť objednávku na prahu vašich dverí.

Chladnička si dôkladne sleduje všetko: aké potraviny má obsahovať alebo aké musia byť stále k dispozícii. V tzv. inteligentnej chladničke sú zabudované senzory, ktoré kontrolujú i dátum spotreby. Nastaviť si ju môžete na ekologicky šetrný režim „nulového odpadu“, čím si objednané množstvá prispôsobíte ich skutočnej spotrebe.

Čochvíľa už nebude musieť zomrieť zviera a nebudeme nadmerne znečisťovať našu planétu premnoženým chovom zvierat, aby sme si pochutnali na jeho lahodnom mäse. Ako je to možné?  Do roku 2030 už bude dostupný steak z ,,umelého mäsa“. Už teraz existujú výskumné laboratória , ktoré produkujú mäso z bunkových kultúr. Najskôr namnožia bunky živého zvieraťa, kde neskôr rastú na svalovú hmotu a tuk vo veľkých bio reaktoroch. V roku 2016 predstavila americká spoločnosť prvú karbonátku z bunkových kultúr. Spotrebovala až o 90 percent menej vody a pôdy ako tradičné mäso. Produkcia je však momentálne veľmi nákladná na financie, takže si na ,,umelé mäso“ budeme musieť ešte počkať.

Prekvapilo vás, čo všetko na nás čaká už za pár rokov? Pritom už mnohé vynálezy existujú, no produkcia je ešte príliš drahá vzhľadom na nedávny výskum a zatiaľ nízky dopyt. To však bolo kedysi aj začiatkom éry mobilných telefónov, kedy sme za nový model a tarifu zaplatili vysoké sumy. Doba technológie a internetu sa však ďalej vyvíja.

V nasledujúcej časti vám predstavíme ešte budúcnosť cestovného ruchu, práce budúcnosti a taktiež trávenie voľného času. Čítajte nás ďalej!

Zem v budúcnosti: Čo nás čaká za pár rokov? Časť 2.

Zdroj: Spiegel.de