Viete, čo je to transformátor?

0
572

Ak ste v škole na hodinách fyziky dávali pozor, možno ste postrehli, že ste sa učili o elektrickej energií a možno ste počuli o transformátore. Ide o známu vec, ktorú aj napriek tomu veľa ľudí poriadne nepozná a často ani nevie, že ako transformátor funguje. Čo vlastne je ten transformátor?

Samozrejme transformátor je základnou vecou, preto by bolo dobré aspoň trošku vedieť, ako približne transformátor fungšuje, ako vyzerá a podobne. Na pochopenie transformátora nepotrebujete byť ani veľmi technicky zdatný a stačí vám základné vzdelanie. Čo je to vlastne ten transformátor?

Čo vlastne je ten transformátor?

Transformátor je elektrický stroj. Umožňuje prenos elektrickej energie z jedného elektrického obvodu do druhého pomocou elektromagnetickej indukcie. Striedavý prúd v prvom obvode vytvára premenlivé magnetické pole, ktoré následne indukuje striedavé napätie v druhom obvode, ktorým začne tiecť prúd. Jednoduchšie povedané umožňuje prenos elektrickej energie.

Transformátor je možné použiť na zmenu veľkosti striedavého elektrického bez zmeny frekvencie. Transformátor prevádza vysoké napätie na nízke a preto je vcelku bezpečný na používanie aj bežne v domácnosti napríklad v kúpeľni. Na druhej strane niekedy je potrebné mať transformátor. Predovšetkým v tých prípadoch, v ktorých je k správnemu fungovaniu spotrebiča vyžadované nižšie napätie, než aké je napätie elektrickej siete.. Práve preto je transformátor osadzovaný v domácnostiach.

Transformator sa používa aj na rozvod elektrickej energie na dlhé vzdialenosti napríklad na napájanie sídlisk a obcí. Existujú aj blokové transformátory, ktoré sa používajú v elektrárňach. Niektoré transformátory sú malé a dajú sa presúvať rýchlo a jednoducho. Samozrejme ak nejde o obrovský transformátor, ktorý napája celý bytový komplex, alebo niečo podobné.

Transformátory sa delia na dve základné skupiny. A to na toroidné a elektronické. Toroidné transformátory sú výrazne ťažšie a vždy ním prechádza striedavý prúd. Elektrické transformátory sú ľahšie a usmerňuje prúd skôr na jednosmerný. Podľa materiálu z kotrého sú transformátory zložené poznáme transformátory z transformátorového plechu, feritového jadra, alebo sú železo prachové

Ako chladiť transformátor?

Transformátor sa pri dlhom používaní postupne zahrieva, vírivými magnetickými prúdmi sa zohrieva aj jadro transformátora. Výkonné transformátory sa preto musia chladiť. Chladenie môže byť priame, kedy chladiaca látka cirkuluje okolo cievky transformátora, alebo nepriame, keď je cievka od chladiacej látky oddelená. Chladenie môže byť prirodzené, alebo nútené. Na chladenie sa najčastejšie používa vzduch, voda, olej a mnohé ďalšie látky.

Tak, čo? Dozvedeli ste sa niečo nové o transformátore aj vy?