Drevené hračky a história ich výroby

0
288

Drevo, naše prírodné bohatstvoje je čistý ekologický a obnoviteľný materiál a v súčasnosti zažíva návrat. Drevo je trváci materiál, príjemný na dotyk a nie je studené ako kov.  Používa sa aj na výrobu hračiek. Figúrky, drevené skladačky, bábiky, domčeky, drevené písmenká, drevené puzzle, autíčka, drevené šachy a množstvo drevených  doplnkov zapĺňa a zútulní detské izby.

Drevené hračky majú svoje čaro. Sú považované za najbezpečnejšie zo všetkých hračiek. Ich ekologická  úloha je aj v tom, že nepotrebujú batérie. Drevo ako najľahšie dostupný materiál na našom území slúžilo nielen ako stavebný materiál, materiál na výrobu náradia, ale otcovia a dedovia s radosťou a láskou vyrábali pre svojich malých chlapcov rôzne drevené vozíky, koníky a iné predmety na hranie. Viete, že čisté drevo ničí baktérie? A že má antibakteriálne a dezinfekčné účinky?

Ručne vyrábané drevené hračky sú známe už od počiatku ľudstva. Vyrábali sa popri domácej výrobe poľnohospodárskeho náradia z materiálov, ktoré poskytla príroda. Bolo to drevo, kosti, slama, šúpolie, hlina. V našich končinách deťom stačil aj obyčajný šúľok z kukurice s pozapichovanými drevenými trieskami, ktorý predstavoval zvieratko.

Vyrezávali sa ručne rôzne zvieratá, vtáčiky, vojaci, šable, bábiky, píšťaľky. Drevené hračky sa vyrábali hlavne v zime počas dlhých zimných večerov, a darovávali sa potom často na Vianoce pod stromček. Práve darčeky vyrobené pred Vianocami a drevené vianočné dekorácie mali neopakovateľné čaro.

Čaro týchto ručne vyrábaných hračiek a dekorácií okamžite zmizlo nástupom sériovej výroby hračiek, ktorá nastala v 30. rokoch 18. storočia s nástupom manufaktúrnej výroby. Dnes zakúpené vianočné darčeky sa predháňajú v nadobúdacej cene, a z prekrásnej vianočnej tradície sa stala už len komerčná záležitosť.

Hračky sa vyznačovali tým, že boli vyrobené z kvalitných materiálov s remeselníckou precíznosťou. V mestských prostrediach sa začali hračky nakupovať ako darček, hlavne na Vianoce. Vyrábali sa miniatúry, ktoré znázorňovali skutočný život. Boli to vojaci, zvieratá, detský riad, domčeky pre bábiky, bábiky, stlolové hry, detský nábytok.

Hračky mestských a vidieckých deti sa odlišovali. V období priemyselenj revolúcie všetky technické vymoženosti dostávajú podobu hračky, či to boli vláčiky, lode a pod. Vzniká hnutie na podporu hračiek vyrábaných ručne, ktoré by rozvíjali prirodzený a zároveň umelecký cit. Snaha o umelecký vplyv na hračku sprevádza celé 20. storočie a jej inšpiráciou je ľudová drevená hračka, pretože v typoch a spôsoboch výroby sa drevená hračka po storočia nemení.

TIP: V internetovom obchode https://www.drevko.sk/ nájdete ekologické hračky z dreva pre chlapcov, dievčatá aj najmenšie deti a batoľatá.