Vianočné osvetlenie, ktoré bude hitom tejto sezóny

0
67
Vianočné osvetlenie
Vianočné osvetlenie

Pomaly prichádza obdobie najobľúbenejšieho sezónneho osvetlenia. Čo je hitom v segmente vianočných iluminácií? Stále sú to najmä osvedčené evergreeny: funkčnosť, úspornosť a bezpečnosť. Nadčasovosť je základ, ktorý môžete vyšperkovať v súlade s módou.

Sortiment vianočného osvetlenia je čoraz pestrejší, hoci jednotkou tohto špecifického sektora produktov zostávajú omotávacie reťaze. Atmosféru príbytku si môžete umocniť aj svietiacimi tematickými výjavmi a dekoráciami v podobe hviezdičiek, zvieratiek či 2D stromčekov. Keď ich umiestnite do okna, harmonicky prepojíte interiér s exteriérom.

Vymeňte omotávaciu reťaz za úspornejšiu a trvácnejšiu

Začiatkom adventu sa pozrite kritickým okom na svetielka, ktoré z komory vyťahujete raz za rok už „odjakživa“. Prinajhoršom včas skontrolujte ich použiteľnosť, aby vás nečakalo nemilé prekvapenie a povinnosť navyše v čase najväčšieho zhonu pred sviatkami.

Nostalgia bokom – posúďte, či vaša omotávacia reťaz už nie je zastaralá dizajnom, šetrnosťou a výdržou jednotlivých zdrojov. Žiadané výrobky s LED diódami majú životnosť až 50 000 hodín aktívnej prevádzky a minú 8x menej energie ako klasické miniatúrne žiarovky.

Na dĺžke záleží, ujasnite si však aj ďalšie parametre

Pred kúpou omotávacej reťaze si ozrejmite potrebnú dĺžku, aby ste nedopadli ako naposledy pri zháňaní šnúrok do topánok… Stromček do výšky hrudníka bude chcieť zhruba 10-metrový nosný kábel.

Na 5-metrový stromisko pred domom rátajte s 50-metrovým nosným káblom posiatym žiarovkami. Mimochodom, takáto svetelná reťaz pri 6-hodinovom používaní denne spáli za mesiac elektrinu v hodnote okolo 2,5 eura.

Obvyklá hustota zdrojov na reťaziach je jeden na každých 10 centimetrov, vyrábajú sa však aj hustejšie trsy svetielok, respektíve tzv. ježkovia. Vopred sa zaoberajte aj chromatickou teplotou, farebnosťou, časovaním a možnosťou nastavovať rôzne režimy.

Trendom vonkajšieho osvetlenia sú laserové projektory

Najčastejšími doplnkami či alternatívami omotávacích reťazí sú svetelné siete, cencúle, strapce, vence a girlandy.

Tým sme sa plynule dostali k čoraz populárnejšiemu vonkajšiemu vianočnému osvetleniu. Priznajme si: komu nepadne dobre prechádzka magicky rozžiarenými ulicami?

V predzáhradke sú pôvabnym a ekologickým variantom solárne svetlá – reťaze, lampy a najmä zapichovacie artikle. Pompézny efekt navodzujú laserové projektory na vonkajšie osvetlenie domu, s čím však súvisí podotknutie, že všetkého priveľa škodí. Nájdite teda mieru, aby ste svetelným smogom neobťažovali susedstvo.

Bezpečnosť nadovšetko: nenakupujte pofidérne výrobky

K úskaliam vianočných vonkajších dekorácií patrí prípadná absencia externej zásuvky, bez ktorej musíte s prívodom ísť cez dvere či okno. V zime nič jednoduché. Navyše, dĺžka napájacieho kábla málokedy presiahne 5 m, takže v mnohých prípadoch si neporadíte ani bez externej predlžovačky. Myslite na to v predstihu.

Nevľúdne klimatické podmienky si bez kompromisu vyžadujú odolné výrobky predurčené na takéto použitie. V žiadnom prípade nepodľahnite náhlemu impulzu či drankaniu ratolestí a neinštalujte na priedomie interiérové svetelné ozdoby.

Nakupujte iba certifikované zariadenia u renomovaných predajcov. Kľúčová je prítomnosť puncu CE od Európskej únie. Aj pri dodržaní pravidiel a odporúčaní osvetlenie pre istotu vypnite vždy na noc a počas vašej neprítomnosti.