TOP5 nádherných slovenských jaskýň, ktoré stoja za návštevu

0
47
5 nádherných slovenských jaskýň, ktoré stoja za návštevu
5 nádherných slovenských jaskýň, ktoré stoja za návštevu

Jaskyne svojím tajomným a pôsobivým podzemím priťahujú každoročne tisícky návštevníkov, ktorí túžia objaviť krásu. Krásu skrytú hlboko pod zemou. Pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo a fascinujú ich podzemné výlety, sú slovenské jaskyne pravým rajom. Ktorých 5 jaskýň na Slovensku stojí za návštevu?

Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica sa nachádzajúca  v južnej časti Slovenska, je známa svojimi impozantnými stalaktitmi a stalagmitmi. Systémy chodieb a podzemných riek tvoria zaujímavú spleť, ktorá okúzľuje každého návštevníka. Okrem svojej geologickej krásy je Domica známa aj tým, že jej súčasťou je jaskyňa Baradla v susednom Maďarsku. Počas jednej túry spoznáte až dve jaskyne v dvoch krajinách. Prejsť obe jaskyne zaberie istý čas, a preto si iste obujte turistické topánky. Na klzkých skalách je turistická obuv ochranou proti pošmyknutiu.

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa je považovaná za jednu z najkrajších a najvýznamnejších jaskýň na Slovensku. Jej mrazivá atmosféra a jedinečné ľadové útvary ju robia mimoriadne atraktívnou pre návštevníkov z celého sveta. Nezabudnuteľný zážitok vytvára kombinácia významných ľadových útvarov a fascinujúcich podzemných vodných tokov. Ide o jeden z najväčších pokladov slovenského prírodného dedičstva.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je známa svojimi kľukatými chodbami a zaujímavými vápencovými útvarmi. Jej jedinečná geologická história a farebné formácie lákajú návštevníkov, ktorí túžia objaviť prírodnú krásu. Belianska jaskyňa si svojou príťažlivosťou a jedinečnými podzemnými scenériami získala medzinárodné uznanie. Je považovaná za jednu z najkrajších jaskýň v strednej Európe.

Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa je spojením vápencových útvarov a podzemných jazier. Okrem jaskynných formácií je možné v jaskyni pozorovať netopiere, ktorých tu bolo zaznamenaných až 19 druhov. Trasa pre návštevníkov je dlhá 720 metrov. Jasovská jaskyňa je súčasťou Národného parku Slovenský kras a patrí medzi svetové prírodné dedičstvá. Ak sa chcete po prehliadke jaskyne vybrať aj na túru do hôr, nezabudnite, že pánska a dámska turistická obuv zabezpečí pohodlie počas dlhých hodín chôdze.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ochtinská aragonitová jaskyňa je výnimočná vďaka svojim zriedkavým aragonitovým formáciám. Je to jedna z mála jaskýň na svete, kde je možné vidieť toto vzácne minerálne bohatstvo. Ochtinská aragonitová jaskyňa je považovaná za unikátnu nielen v rámci Slovenska, ale aj vo svetovom meradle. Unikátnosť je daná tým, že strop jaskyne je zdobený rôznymi formami excentrickej formy aragonitu.