TOP 5 znakov kedy už cítiť, že vás Facebook ovládol

0
2408
Facebook je sociálna sieť

Aj taká virtuálna hlúposť ako Facebook vie narobiť v živote človeka poriadny rozruch. Dnes ho používajú ľudia aj na to, na čo nikdy nebol stvorený. Na zosnovanie strašných plánov, na vydieranie, obťažovanie, na spájanie komunít pedofilov a kadečoho. Samozrejme, tento článok bude zameraný na negatívny svet z tej temnej stránky. Facebook nie je len modrý, ale aj čierny. Ak vás ovládne, môže to vyzerať aj takto. Facebook vás svojim spôsobom ovládne už vtedy, kedy si ho mimo počítač dáte aj na mobil. Nainštalovaním aplikácie ste v hrsti.

1. Selfie rovno na nástenku

Pokiaľ pri bežnej prechádzke prírodou neustále premýšľate nad vytvorením selfie, už to je svojim spôsobom choroba. Ak však pri každej takejto myšlienke v sebe prebúdzate aj závislosť okamžitého postovania na Facebook, alebo neustále nutkanie selfie zdokonaľovať, aby vyzerala čo najlepšie pri zdieľaní s priateľmi, to je už problém.

2. Neustála kontrola činností v spojení so mnou

Mobil je na stole a nemáte žiadnu notifikáciu? Nikto si na vás ani len nespomenul? To vyznieva dosť trpko, nastáva sklamanie, pretože v určitom momente nikomu nechýbate. Ľudia, ktorí nemajú olajkovanú fotku, profilovku, status, alebo nejaký názor, neraz získavajú pocit, že si ich svet nevšíma. Najmä ak predtým pravidelne prebiehala nejaká činnosť. Náhly útlm vie narobiť najmä v duši mladého človeka bordel. Zrazu pocit nezáujmu a žiaden lajk? To vyprovokuje ďalší status, fotku, aby si vás niekto všimol. Tento prípad je už vážny a slovenskí psychológovia mu nedokážu ešte venovať čas a vážnosť.

3. Neustála kontrola činností iných

Veľmi obľúbená činnosť vysokého percenta používateľov Facebooku je kontrola ostatných. Ostatní vedia, čo zobrazujú a tiež si pozrú, čo zobrazujete vy. Pocit, kedy ste si neistí toho, čo všetko mohol za daný moment pridať okruh stovky priateľov, vás núti neustále sledovať hlavnú nástenku celého diania okolo vás a vašich priateľov. Neustála kontrola, aby vám neunikol kamoškin nový sveter, nový priateľ, zmena statusu, menu v reštaurácií, kam išiel Peťo požiadať Veroniku o ruku, fotografie z dovolenky všetkých bývalých spolužiačok… a nesmú vám ujsť ani posledné trendy, ktoré na sociálnej sieti letia… to už nie je zdravé. Facebooku dnes niektorí mladí ľudia venujú až 80 percent času stráveného na mobile.

4. Zobrazenie reklám

Na Facebooku ste nedali ani zmienku o tom, že hľadáte pamäťové karty do mobilu, pretože stará odchádza. Pozreli ste si Heuréku, alebo nejaký eshop, a v tom sa na Facebooku začali zobrazovať reklamy na pamäťové karty. Nedivte sa. Facebook nám ovládol život. Sleduje komplet váš počítač, čo je už dávno medializovaná skutočnosť a každý s ňou súhlasil automaticky tým, že sa prihlásil od 1.1. 2015 do účtu aspoň raz. Ak sleduje čo na internete hľadáte, potom vie zobraziť takú reklamu, aby mal inzerent na Facebooku zákazníka a reklama na Facebooku väčší zmysel. Aj preto sa ľudia na budúce znova rozhodnú inzerovať na Facebooku, lebo ten vie odsledovať, čo človek hľadá, zobraziť túto reklamu a vsugerovať mu, že už to našiel a hľadať nemusí. Treba si uvedomiť, aké reklamy sa na Facebooku zobrazujú a potom to príde… pocit, akoby vás niekto sledoval.

5. Čo tak odstávka?

Piaty znak toho, že vás Facebook ovládol si môžeme vyskúšať teraz hneď. Vojdite do svojho účtu, na nástenku napíšte priateľom, nech vám tak týždeň nepíšu, pretože si dávate prestávku od Veľkého brata. 7 dní je priveľa? Tak rovno 10. Človek, ktorý má veľmi vážny problém to nevydrží ani deň. Človek, ktorý to nepreháňa vydrží zhruba 3 až pokojne 7 dní. Ten, čo Facebook vôbec nepotrebuje ho buď nemá, alebo mu nerobí problém viac ako 7 dní. Pre človeka, ktorý Facebooku podľahol všetkými smermi je utrpenie dovolenka v zahraničí a bez WIFI.