TOP 5 vecí na ktoré myslieť pri plánovaní a stavbe krbu v dome

0
3385
Stavba krbu, dmbau.sk

Krb je dobrá vec, ale aj drahá. Najmä v zimnom období plní úlohu vykurovania a ak máte dostatok palivového dreva, potom môžete aj ušetriť. Dokáže vykurovať jednu miestnosť, prípadne pri dobrom riešení aj ďalší priľahlý priestor, no jeho stavba si okrem finančnej investície žiada aj zopár zamyslení. Tu je TOP 5 vecí, ktoré potrebujete mať jasné pred jeho stavbou a aj počas nej. Nie je to len premýšľanie nad tým, či bude krb na dekoráciu, alebo skutočné vykurovanie.

1. Umiestnenie krbu – kam ho postaviť?
Tu netreba strieľať rozhodnutie od oka. Krb nepresuniete, čiže zlé riešenie priestoru obmedzí a ovplyvní rozmiestnenie nábytku a vôbec interiér. Rozhodnite sa správne. Najlepšie nech ide o miesto, kde bude možné vôbec postaviť dymovod. Stred nehnuteľnosti, v ktorej nie je komín a možnosť dosať sa dymovodom nad strechu, je veľmi zlé riešenie. Za nutnosť je aj riešiť prísun nie priamo chladného vzduchu z vonku, to najmä v prípade ak chcete silný krb pre vykurovanie, ktorý spáli najviac kyslíka. V opačnom prípade bude nutné otvárať okná, aby krb nespálil posledný kyslík a bolo čo dýchať.

2. Použité materiály – z čoho ho postaviť?
Na krbovej vložke netreba šetriť. Je potrebné vybrať správne aj vzhľadom na samotnú vykurovanú miestnosť, nie iba pre cenu a dizajn. Musí mať dostatok kW a ideálne je poradiť sa so skúsenými staviteľmi krbov, ktorí vám vedia vyhodnotiť potreby v rámci vašich potrieb. Taktiež k stavbe samotnej je nutné použiť šamotové panely a tehly, nie bežný materiál na stavbu priečok toaliet, kúpeľní a poličiek. Treba počítať s teplotnou, ale aj váhovou záťažou. Okrem toho šamotové tehly zadržiavajú teplo a tak sú ideálne pre riešenie krbov.

3. Použitý dymovod – ako odviesť dym z krbu?
Dym vznikajúci pri horení je nutné odvádzať preč. Nevhodný dymovod vám nemusí dym odvádzať a mŕtvy ťah komína nevytiahne dym von. Oheň v krbe nehorí, prípadne horí slabo, okienko černie, prípadne sa do miestnosti samotnej dostáva dym a tvorí tak bezpečnostný a zdravotný problém. Na chybný dymovod príde človek až po inštalácií a zamýšľaní sa nad zlým ťahom. Venujte teda pozornosť určite aj dymovodu a jeho inštalácií, prípadne krytiu a jeho izolácií.

4. Použité palivo – čo a ako spaľovať?
Na vytváranie tepla je drevo človekom používané najdlhšie zo všetkého na celom svete. Krby dnes existujú nie len na drevo, ale aj na pelety (drvené a lisované drevo spájané tlakom do ľahko prenášateľných a skladovateľných tvarov), prípadne väčšia obdoba peliet známa ako brikety. Počítajte so spaľovaným produktom a aj dodávaním tohto materiálu. Pelety sú obľúbené pre svoju výhrevnosť. Brikety majú dobré vlastnosti taktiež a sú k dispozícií v rôznych predajniach, kde drevo bežne nedostanete. Palivové drevo je občas nedostatkový tovar a nie je možné si spíliť len tak hocijaký strom v parku, v lese, či kdekoľvek inde. Výbornou voľbou sú kombinované krby pre spracovávané palivo a aj na drevo zároveň. Riešte však určite fakt, že aj palivo samotné niečo stojí a ak nemáte k nemu prístup, možno krb pre vás nebude.

5. Kvalita niečo stojí – na čom sa neoplatí šetriť?
Kvalita v prípade krbov nie je na škodu. Mať pekné poličky, peknú lacnú vložku a potom zažiť zlyhanie, alebo prasknutie vložky pre nesprávne použitie a nesprávnu inštaláciu znamená v konečnom dôsledku nutnosť rozbiť celú konštrukciu a postaviť krb celkom nový. Investujte preto do skúseností a odbornosti. Nechajte si poradiť a nazrieť na už hotovú prácu poskytovateľov stavieb krbov. Obabrať sa dá pri stavbe krbu bez nutnej kovovej konštrukcie pre krby, ktorá drží krb na svojom mieste a nedovolí rozťahovaniu materiálov, praskaniu, pohybovaniu a nebodaj pádu krbovej vložky. Je dobré myslieť na vhodnú izoláciu za krbom , aby ste zbytočne nevykurovali murivo za krbom a samotný efekt pre miestnosť sa tak stratí. Každý staviteľ však vymenuje aspoň 10 ďalších dôvodov, prečo nestavať len tak odoka hocijako a už vôbec bez predošlých skúseností.

Fotografie s umožnením zdroja DMbau.sk, informácie: zaujimavosti.net