TOP 5 najznámejších vianočných pesničiek, ktoré už lezú krkom

0
1458
Vianoce ilustračná foto

December máme len 7 dní a je to tu opäť. V rádiách dookola tie isté vianočné skladby. Z blížiacich sa Vianoc majú niektorí ľudia depresie. Naposledy som počul o definícii tejto depresie ako spôsobenej z veľkej faloše, pretvárky a umelého zhonu za všetkým so Santom, ktorý u nás ani nemá čo hľadať. To však len krátky názov neznámeho na okraj. Vianoce sú sviatky pokoja a že sa nezadržateľne blížia nám pripomínajú aj étere rádií. V jednom momente počas dňa môžete prepínať medzi viacerými a zistíte, že sa zrejme dohodli. Lebo kým na jednom končí Last Christmas, na druhom začína. Ktorých 5 skladieb je podľa nás najhranejších, až lezú krkom?

Chris Rea: Driving Home For Christmas
Zo skladby Driving Home For Christmas vyžaruje pohoda, to je nepopierateľné. Akoby mala skladba svoj malý príbeh a poslucháč ho žije počas počúvania. Je zážitkom počuť túto skladbu, keď šoférujete domov cez zasneženú, no neuchatú cestu. Problém nastane, keď ju budete počuť v jeden deň 4x a keď prepnete na druhé rádio, zahrá znovu… aj táto je žiaľ hraná až príliš.

John Lennon: Happy Xmas
Jedna z najznámejších skladieb. Mnohým nevadí, pretože sa v nej nespieva len o Vianociach, ale aj o niečom hlbšom. Pre ľudí, ktorí The Beatles veľmi nepoznajú a Johna Lennona poznajú len vďaka pár skladbám, je práve táto vianočná jednou z nich. Imagine by však bola určite u všetkých prvá.

Wham: Last Christmas (1948)
Celá skupina spievajúca o láske k dievčaťu vyzerá dnes s odstupom času zvláštne, najmä ak vieme, ako táto láska bola myslená úprimne hlavnou hviezdou hudobného zoskupenia. Ich Last Christmas nie sú výhradne o láske, na šťastie, ale o Vianociach, snehu a zábave. Ide o jednoznačne najotrepanejšiu skladbu vôbec.

Mariah Carey: All I want for Christmas
Najznámejšia vianočná pesnička je na niektorých rádiách v zahraničí otváracou skladbou ku všetkým vianočným. Jedinečná Mariah Carey bola svojho času veľmi populárna a zbierala ocenenia za oceneniami. Ak sa dnes mladých spýtate na skladbu od “Meráje”, asi nepovedia inú, ako túto konkrétnu, ktorá ju preslávila asi najviac. To samozrejme ak nepočítame jej fanúšikov a väčších hudobných nadšencov, ktorí nepochybne poznajú aj jej iné skladby.

Vidiek: Vianoce 97
Aj slovenského zástupcu musme medzi vianočné pesničky pripojiť, či chceme, alebo nie. V našich končinách a v našich rádiách totiž počuť často skladbu kapely, ktorá zámerne spieva zaostalo a tak sa ľuďom, ktorí nie sú ich fanúšikmi, táto skladba počíta často medzi nenávidené. Aj Vianoce od kapely Vidiek sú veľmi hrávanou skladbou, občas až priveľmi. Posledný pracovný týždeň sme skladbu prepli z jedného rádia na iné, kde bola tá istá pesnička v takmer rovnakej minúte. Tak to je teda náhoda.

Ak máte vlastný rebríček, vítame ho v komentároch. Kto sú podľa vás TOP 5 a ktoré máte najmenej radi?

foto: sxc.hu