TOP 5 najdlhších zemepisných názvov na svete, nedolámte si jazyk

0
2874
Nový Zéland rekord

Na celom svete nájdeme rôzne dĺžky názvov miest, kopcov, riek, alebo jazier. Sú to domorodé jazyky, ktoré len spájali niekoľko výrazov do jediného, alebo názvy, ktorými vyjadrovali emócie. Dnes, keď je na mnohé veci nejaké to políčko, tabuľka, a keď mnohé miesta zaznačujú na mapy, niektoré názvy robia poriadny problém a to nie iba publikáciám, ale aj ľuďom samotným. Niektoré názvy pekonávajú aj 30 znakov a medzi používateľmi takto dlhých názvov nemusíme vždy nájsť takých, čo tento názov poznajú bezchybne. Pre nich, a aj pre celý zvyšný svet sa preto v každom takomto prípade udomácnil aj skrátený tvar. Ktoré sú tie najdlhšie názvy na svete vôbec? Nedolámte si jazyk pri pokuse ich vysloviť.

5. najdlhší názov: Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä
Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä je fínsky región v laponskej časti krajiny. Názov je najdlhší vo Fínsku a druhý najdlhší v celej Európe. Má 35 znakov a pochádza zo severských dialektov. Zaujímavé je, že vám stačí jedna minúta a tento vtipný názov sa naučíte aj vy.

4. najdlhší názov: Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein
Štvrtý najdlhší zemepisný názov by sme našli v Afrike. Ide o farmu v Juhoafrickej republike a v preklade znamená prameň, pri ktorom zastrelili dvoch býkov na jediný výstrel. Názov pochádza z miestnych afrických jazykov a neskracujú ho, používajú ho celý. Má 44 znakov.

3. najdlhší názov: Jazero v Massachusetts
45 znakový názov jazera v massachusettskom meste Webster (USA) pochádza z jazyka indiánskeho kmeňa Nipmukov. V celej podobe znie Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg, no skrátene je to Jazero Chaubunagungamaug.

2. najdlhší názov: Walský ostrov Anglesey
Druhý najdlhší zemepisný názov pochádza z Veľkej Británie, z ostrova Anglesey vo Walse. Z pvodnej walštiny pochádza 58 znakové Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch skrátené na Llandairpwllgwyngyll, alebo 10 znakový variant Llanfairpg. Konkrétne ide o väčšiu obec a miestnu komunitu ľudí žijúcich na juhovýchode ostrova.

1. najdlhší názov: Kopec na Novom Zélande
Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu obsahuje neuveriteľných 85 znakov v jedinom zemepisnom názve, ktorý pomenúva kopec na Novom Zélande v jazyku Maorov, pôvodných obyvateľov týchto krásnych ostrovov. Skrátene mu hovoria Taumata, no dlhší názov je zaujímavejší. Priniesol tak zaujímavé prvenstvo vo svete, aj v našom rebríčku. (foto v článku názov z Nového Zélandu: Matthew Grosso, zdroj: wikimedia))