TOP 5 turistických atrakcií mesta Budapešť

0
213

V súvislosti s mestom Budapešť sa používa aj názov Perla na Dunaji. Samotný názov napovedá, že sa toto mesto oplatí navštíviť a spoznať.

Slováci poznajú Budapešť ako hlavné mesto Maďarska, s ktorým Slovensko zdieľa hranice a aj históriu. Mesto Budapešť vzniklo roku 1873 zlúčením troch dovtedy samostatných miest Budín, Starý Budín a Pešti (maďarsky Buda, Óbuda a Pest) a rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Dunaj.

Pre Slovákov je Budapešť výhodnou destináciou na kratší pobyt aj vďaka svojej blízkej polohe. Oproti Bratislave je hlavné mesto Maďarska väčšie a žije v ňom aj viac obyvateľstva.

Parlament

Budova maďarského Parlamentu patrí medzi najstaršie a najkrajšie budovy parlamentov z celého sveta. Zároveň je typickým symbolom mesta Budapešť. Nie je sa čo čudovať, keďže meria na dĺžku 268 metrov a na výšku 96 metrov. Takéto rozmery nemá ani Westminsterský palác v Londýne, ktorý slúžil ako inšpirácia pre budovu Parlamentu v Budapešti.

Parlament je postavený v neogotickom štýle a dokončená bola v roku 1906. Na stavbe pracovali tisíce ľudí a medzi nimi aj slovenskí remeselníci. Budova je orientovaná na rieku Dunaj a pre návštevníkov sa ponúka z druhého brehu krásny výhľad na celú budovu. Fasádu Parlamentu dopĺňajú sochy uhorských kráľov a vodcov. Celkovo ich je 88.

Bazilika svätého Štefana

Bazilika svätého Štefana, ležiaca na peštianskej strane mesta je pomenovaná po prvom uhorskom kráľovi Istvánovi (Štefanovi). Výstavba katedrály začala roku 1848a dokončená bola v roku 1905. Rovnako ako budova Parlamentu meria na výšku 96 metrov a sú tak najvyššie budovy mesta. Z baziliky je krásny pohľad na mesto a to z vyhliadkovej plošiny, nachádzajúcej sa po obrovskou kupolou.

V bazilike sa nachádza kaplnka s relikviou svätého Štefana. Jedná sa o jeho mumifikovanú pravú ruku.

Rybárska bašta

Na budínskej strane mesta leží jedna z najznámejších pamätihodností. Rybárska bašta sa nachádza na hradných hradbách. Svoje meno získala vďaka rybárom, ktorý v 18. storočí bašty bránili.

Rybárska bašta patrí medzi najrušnejšie miesta v Budíne aj vďaka nádhernému výhľadu na Dunaj a peštiansku časť mesta, vrátane budovy Parlamentu. Blízko sa nachádza aj socha svätého Štefana, prvého uhorského kráľa, zakladateľa Uhorského kráľovstva.

Samotná bašta a aj jej blízke okolie v súčasnosti lákajú aj pre pouličných umelcov, ktorý sa tu zhromažďujú. Príjemnú atmosféru dotvárajú pouliční hudobníci, maliari a mnohí ďalší.

Budínsky hrad

Budínsky hrad sa nachádza nad mestom a pochádza z 13. storočia. Od postavenia v čase vlády uhorského kráľa Bélu IV si toho zažil veľa. Niekoľkokrát bol zničený, vyhorený, zbombardovaný a nanovo znovu postavený.

V roku 1987 sa zaradil do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a nájdete tu Maďarskú národnú galériu, Národnú knižnicu a Maďarské historické múzeum.

Námestie hrdinov

Toto námestie je jedno z hlavných námestí mesta. Nachádza sa vedľa mestského parku a lemujú ho dve budovy, Výstavná sieň a Múzeum výtvarného umenia. Námestie hrdinov je známe hlavne pre Pamätník milénia. Pamätník pripomína 1000 rokov od príchodu Maďarov do Karpatskej doliny.

Pamätník je vysoký 36 metrov a na jeho vrchole nájdete archanjela Gabriela, ktorý podľa legendy ponúkol kráľovskú korunu uhorskému kráľovi Štefanovi, keď sa mu zjavil vo sne.