TOP 5: Najvyššie sochy z celého sveta pochádzajú z Ázie

0
1640
Najväčšie Sochy Guan Yin

Pokiaľ sa vám zdala socha Jánošíka v Terchovej veľká, na slovenské pomery možno, no vo svetovom merítku sa nemôže merať s tými z Ázie. Práve tam by ste totiž našli tie najväčšie sochy, zväčša v podobe Budhu. Aj mnoho ďalších sôch v povedzme prvej dvadsiatky by boli podobizňami budhu a pochádzali by z Ázie. Majú tam skrátka prvenstvá a to dokonca niektoré celkom čerstvé.
Foto: Nanshan Haishang Guanyin, Hainan, zdroj: umich.edu

5. Sochy cisárov Yana a Huanga
Sochy prvých čínskych cisárov Yan Di a Huang Di sú moderným stvárnením osobností čínskej histórie, ktorého stavba trvala viac ako 20 rokov a dokončili ju až v roku 2007. Nájdete ju v meste Zhengzou v čínskej provincii Henan. Vysoká je 106 metrov

4. Nanshan Haishang Guanyin v Číne
Štvrtá najväčšia socha na svete sa nachádza v Sanyu v čínskej provincii Hainan. Je vysoká 108 metrov a znázorňuje Avalokitesvara, čo je stvárnenie všetkých Budhov a ich súcitu. Stojí na pobreží na samostatnom umelom polostrove v zálive, kde tvorí neprehliadnuteľnú súčasť viditeľnú aj z ďalekých hôr.

3. Ushiku Daibutsu z Japonska
Treťou najvyššou sochou na svete je Ushiku Daibutsu znázorňujúca Budhu postavená v meste Ushiku v Japonsku. Je vysoká 110 metrov a je postavená na lotosovom tróne, ktorý tvorí 10 metrov jej výšky a ďalších 10 metrov jej výšky tvorí aj spodná budova.

2. Laykyun Setkyar z Myanmaru
Druhá najväčšia socha na svete pochádza z Myanmaru z dedinky Khatakan Taung. Dostavali ju v roku 2008 vo februári a vysoká je 116 metrov.

1. Socha Budhovho jarného chrámu v Číne
Socha tvoriaca súčasť Jarného Budhovho chrámu v Henane v Číne je najvyššou sochou na svete s výškou 128 metrov, čo už obsahuje 20 metrový podstavec. Pokiaľ ako celú sochu budeme počítať aj chrám, ktorý je vlastne súčasťou tejto sochy, potom získame celkovú výšku 153 metrov.