Úvod Novinky TOP 5: najnebezpečnejších a najjedovatejších hadov na svete

TOP 5: najnebezpečnejších a najjedovatejších hadov na svete

0
9841
Taipan - source in post

Hadí jed je síce rokmi prevereným liečivom a had je dokonca v znaku záchranných služieb a zdravotníkov. Stále je však silným zabijakom, pri ktorom bez podania protilátky, nastávajú vážne komplikácie v nervovej sústave, v obehovej sústave a vôbec v tele aj s tými najhoršími následkami. Najjedovatejším hadom je ťažké presne zmerať obsah jedov v jednom uhryznutí. Obsahy toxínov sa môžu meniť aj geograficky. Napriek tomu sme pre vás zostavili rebríček 5 tých najhorších plazov, ktoré by ste určite nechceli pri prechádzke divočinou stretnúť.

Foto: Taipan, autor: Raymond Hoser, zdroj: reptilechannel.com

5. Kráľovská kobra – Ophiophagus hannah
Kráľovská kobra je najväčší jedovatý had, ktorý dorastá až do neuveriteľnej dĺžky necelých šiestich metrov. Obýva lesy Indie až po severovýchod Ázie. Obýva stromy, kríky, skaly a vyniká napriek svojej veľkosti mrštnosťou. Jed obsahuje neurotoxíny s obsahom cardiotoxických látok a ďalších zlúčenín. Pohryznutie kobrou ako svoj životný zážitok môže rozprávať len malý počet ľudí. Pri nižšie spomínaných druhoch sa však znižuje aj počet tých, ktorým bola dostatočne rýchlo podaná protilátka.

4. Krajta indická – Bungarus caeruleus
Krajta indická, alebo tiež známa ako krajta modrá, je nezameniteľný had s typickým sfarbením a zdobením, obývajúci pralesy v takmer celej Indii. Oproti iným hadom, ktoré si dnes predstavujeme, je to malý had dorastajúci necelé dva metre. Samičky sú menšie od samcov a hlava oproti celému telu príliš nevyniká. Jeho jed sa skladá z veľmi účinných neurotoxínov, ktoré vyvolajú ochrnutie svalov, čím sa obeť prestáva hýbať. Tieto neurotoxíny však útočia aj priamo na nervovú sústavu a mozog človeka. Uhryznutie nebolí, ba dokonca ho nie je vždy cítiť. Falošný pocit žiadnej bolesti napravia kŕče v oblasti žalúdka a ochabnutie svalov nie len v okolí pohryznutia. Bez podania protilátky môže postihnutý zomrieť v priebehu štyroch až šiestich hodín.

3. Východný hnedý had – Pseudonaja textilis
Pseudonaja textilis za svoju domovinu pokladá Austráliu, Indonéziu a Papua Nová Guinea. Ide o veľmi nebezpečného obyvateľa suchých voľných plôch, ale aj kríkov a tráv. Pokladá sa za druhého najjedovateľjšieho hada sveta pre jed s obsahom hodnoty LD50. Môžu mať rôzne vzorovanie. Dorastá až do dĺžky 2,4 metra.

2. Mamba čierna – Dendroaspis polylepis
Mamba čierna, alebo ak chcete opačný tvar oveľa viac používaný “mamba čierna”, nie je úplne čierna. Svoj názov získala vďaka čiernym ústam, ktoré ukazuje a pokiaľ ich máte možnosť vidieť z tesnej blízkosti a nečakane, existuje len veľmi malá pomoc pre pohrýznutého. Ide o najdlhšieho jedovatého hada v Afrike dorastajúceho až do 3,5 metra a viac. Na hady sa dokáže pohybovať neuveriteľnou rýchlosťou, pričom za jedinú minútu prejde až 300 metrov. Po uhryznutí má človek len veľmi krátku dobu na podanie protilátky. Ide o najjedovatejšieho hada Afriky, no čísla obsahu jedu sa môžu geograficky líšiť.

1. Taipan – druh Oxyuranus
Taipan je druh hadov, ktorý sa ďalej delí na tri ďalšie. Vo všeobecnosti ide o hadov, ktoré dorastajú až do dĺžky presahujúcej tri metre. Ide o agresívne hady obývajúce Austráliu a Papuu Novú Guineu. My ho však dávame na prvé miesto. Prečo? Druh Oxyuranus microlepidotus, zvaný tiež ako Vnútrozemský taipan, disponuje toxínmi s hodnotami LD50 na popredných priečkach. Na rozdiel od svojich súkmeňovcov, tento had je plachý a útočí sám od seba len vo výnimočných prípadoch. Žije v suchých aj zarastených oblastiach austrálie východného vnútrozemia Austrálie. Jeho toxín je špecifický pre tento druh a nesie po ňom aj meno. Nazýva sa taipoxín, a skladá sa prevažne z neurotoxínov. Priemerné množstvo jedu v jednom uhryznutí je 44 mg až do 110 mg.