Kapverdské ostrovy sú roztrieštený kúsok zeme na niekoľko ostrovov. Tvorí pomyslenú podkovu až z diaľky pripomína atol. Ostrovy sa nachádzajú v Atlantickom oceáne západne od Afriky a v posledných rokoch sa stali aj známou dovolenkovou destináciou pre Slovákov. Možno preto, že ponúkajú originálnu čiernu Afriku, možnosti nákupov typických afrických suvenírov na parádne ceny, pre luxus miestnych hotelov, alebo pre pohostinnosť. Môže to byť aj príroda a miestne pláže. V ponukách cestovných kancelárií sa objavuje prevažne ostrov Sal alebo ostrov Boa Vista. Dnes si priblížime 5 miest, ktoré nemôžete minúť na ostrove Sal.
1. Santa María
Pokiaľ prichádzate na Sal, zrejme budete ubytovaní v letovisku Santa María na juhu ostrova. Nie každý sa však do mestečka aj vypraví a kto tak nespraví môže ľutovať. Práve tam sa totiž nachádza najväčší život celého juhu. Množstvo nákupných možností, kaviarne, predajcovia suvenírov, predajcovia tuniakov a určite aj miestne mólo, ktoré sa mení v doobedňajšie hodiny na trhovisko. Tam priamo porciujú ryby, predávajú ich a na mieste nájdete aj predajcov iného tovaru.
2. Espargos, hlavné mesto
Hlavné mesto ponúka pohľad na originálne africké mesto, hoci s miernym európskym vplyvom. Hotely tu v typickom dovolenkovom štýle nenájdete, no určite sem zamierte kvôli nákupom, alebo kvôli zaujímavým miestam, pokiaľ vás zaujíma spôsob života ľudí v ďalekých končinách sveta. Nad hlavným mestom sa týči radarová veža, ktorá kontroluje leteckú dopravu celej západnej Afriky od severu na juh smerujúcu na ciele v Afrike, alebo do Ameriky. Espargos dostal svoje meno podľa miestnej rastliny, ktorá sa len podobá na asparágus. Zaujímavosťou je miestne futbalové ihrisko. Starajú sa oň tak príkladne, má vlastnú vodnú nádrž a ide o najsúvislejší kus zelene na ostrove.
3. Otvorené more a more vôbec
Pokiaľ ste rybár, toto si nemôžete nechať ujsť. U miestnych, ale aj cez delegátov sa dá zariadiť rybačka na otvorenom mori. Obrovského tuniaka si chytiť a pripraviť, to musí byť zážitok. More je tu naozaj bohaté. Pri pobreží síce nenájdete nič, no na otvorenom mori je to doslova pestrý podmorský život. Občas sú ďalej od pláží veľryby, bežne lietajúce ryby a na západnom pobreží juhu sa objavujú krásne morské korytnačky, či občas aj delfíny. More však láka aj surfistov a kitesurfistov. Takže ak milujete adrenalín, netreba zostávať len na pláži.
4. Buracona
Buracona je prírodný útvar tvorený vlievaním rozžhavenej lávy zo sopky do mora. Samotné silné vlny ďalej horninu formovali do prírodných jazierok, z ktorých je dnes dokonca to najväčšie aj prístupné verejnosti na kúpanie. V tesnej blízkosti Buracony sa nachádza aj jaskyňa, do ktorej sa dá nazrieť len z jej hornej časti. Ide o trochu nebezpečné miesto, no na dne jaskyne je počas obeda viditeľný svetelný úkaz “magické oko”, ktorý často láka väčšiu pozornosť ako samotné jazierka.
5. Pedra de Lume a Salinas
Naozaj veľmi pekné a neobyčajné miesto je miestny veľký kráter vyhasnutej sopky, ktorý je posledné dve storočia zdrojom soli. Soľ sa tu ťažila aj v minulosti a dala tomuto miesto aj meno. Pedra de Lume je dedinka, ktorá stojí v tesnej blízkosti kráteru. Ten je momentálne využívaný skôr ako atrakcia, hoci ťažba soli tu z bazénikov neustále prebieha. Účinky miestnej vody sa totiž podobajú na účinky Mŕtveho mora a tak ide o miestnu atrakciu, pre ktorú sa oplatí merať cestu až sem na severovýchod ostrova.
Foto s povolením cestopisného portálu: www.Kapverdy.1q.sk