TOP 5 dôvodov, prečo mať fretku ako domáceho miláčika

0
4118
fretka

Hovorí sa „makať ako fretka“ No toto tvrdenie je ironické k povahe týchto tvorov. Nádherné chlpaté šelmy, ktoré sú obľúbeným domácim maznáčikom aj u nás, niekomu prekážajú pre ich pach, iných láka ich povaha. Určite si treba uvedomiť, že ide o domestikovaného tchora, ktorý už má síce od ozajstného tchora ďaleko, a je z neho prítulný maznáčik. Pokiaľ hľadáte zhrnutie niekoľkých dôvodov, prečo je dobré mať fretku, možno sa v tých nasledovných dôvodoch nájdete.

1. Viac ako 70 percent života prespí
Vyžaduje si, aby ste sa jej každý deň aspoň trochu venovali. Vôbec nevadí, že ste celý deň v práci a máte na ňu čas len ráno a večer. Odvďačí sa vám svojim pobehovaním, úškrnom a humorom, ktorého je vždy u nej dostatok. Rada vylieza v noci a robí lomoz. Lepšie teda je, ak je zvyknutá behať po izbe, samozrejme ak je na to miestnosť prispôsobená.

2. Starostlivosť ako o mačku
Mnoho zvieratiek vyžaduje špeciálne druhy starostlivosti. Pri fretkách nemáte problém s ničím. Starostlivosť o ne je podobná ako o mačky. Vyžadujú si zábavu, hračky, vitamíny, misku s vodou a granulky. Vyrábajú sa aj granule čisto pre fretky, ktoré sú však drahé a neraz sa dokázalo, že ide o to isté zloženie ako pre mačky. Netreba im nič výhradne pre fretky a opasok na prechádzky po vonku sa dá kúpiť pomerne ľahko buď priamo na fretky a občas pasuje aj na morčatá a mačky. Fretku môžete mať na dome, alebo v byte. Myslite však na pyžmový zápach, na ktorý môžu byť niektorí členovia rodiny viac citliví, iní menej.

3. Sú zábavné a milé
Fretky groteskne pobehujú, bavia sa a zabávajú seba a aj vás. Vedia byť nadmieru inteligentné a vedia sa pomstiť, uraziť, no svojho majiteľa milujú za každých okolností. Sú ochranárske, a teda ak nie sú zvyknuté na cudzích ľudí, radi sa postarajú, že v izbe zostanete len vy a vaša fretka, keďže má pomerne slušne ostré zúbky.

4. Dokážu mať s vami priateľský vzťah
Fretky sú zaujímavé aj vzťahmi. Venujete im svoj čas a lásku, pochopia, kto je ich pánom. Nie len, že vás budú ochraňovať, budú vyhľadávať vaše teplo. Ak vaša fretka žije na voľno, nemusí byť nič výnimočné, ak sa k vám pritúli, či už odpočívate, alebo naozaj spíte vo svojej posteli. Aj dávno potom, čo ste odišli do práce sa môže schúliť do klbka vo vašom pyžame pričom si ho nikdy nezmýli s pyžamom nikoho iného. K svojmu majiteľovi sa vie správať celkom inak, ako k iným ľuďom.

5. Nie sú nutné povolenia
Hoci je fretka klasifikovaná ako kožušinové zvieratko, nie sú na ňu nutné žiadne extra povolenia. Až na niekoľko výnimiek, kedy si obce stanovia svoje vlastné nezmyselné pravidlá. Drvivá väčšina slovenských miest a obcí neupravuje držbu kožušinových zvierat. Je nutné, aby bolo zvieratko očkované a pravidelné kontrolované veterinárom tak, ako sa kontrolujú a starajú chovatelia aj o psov a mačičky. Hoci morčatá a škrečkovia sú výrazne zanedbávané, u fretiek na zdravotný stav určite dbajte dostatočne pozorne. Fretky môžete chovať aj s vlastnými dokladmi a cestovným pasom podobne, ako je to napríklad u psov. Zaujímavosťou je, že napríklad v Kalifornii sú fretky zakázané, kým v New Yorku s nimi nie je žiaden problém.

Foto: všetky práva vyhradené, Gere / Maťka