Poznáte damaškové nože? Čím sa vyznačuje ich oceľ, kvalita a použitie

0
48
Poznáte damaškové nože? Čím sa vyznačuje ich oceľ, kvalita a použitie

Nože tohto typu patria medzi špičku na trhu, veď o damaškovej ocele je všeobecne známe, že ide o jeden z najkvalitnejších materiálov určených na výrobu čepelí luxusných nožov, mečov, no využitie nachádza aj v šperkárstve či v oblasti výroby rôznych výstavných predmetov. Keďže ste ale natrafili na túto stránku, určite vás zaujímajú práve damaškové nože a ich vlastnosti. 

V čom je damašková oceľ výnimočná?

Už na prvý pohľad môžete vidieť, že nože z tejto ocele sú jedinečné a každý jeden kúsok má svoju osobitú tvár. Damašková oceľ má viditeľne nejednotnú štruktúru, pretože sa vyrába vrstvením niekoľkých stoviek tvrdších a mäkkých vrstiev ocele, ktoré sa navzájom líšia obsahom uhlíka. Výsledkom procesu zvárania a kovania je spomínaná originálna štruktúra. Každý kus má jedinečnú kresbu, ale dizajn je len zlomok toho, čo vám môže damaškový nôž ponúknuť.damaškové nože

Prémiová kvalita

Damaškové nože majú vlastnosti, ktoré si ihneď zamilujete. Neuveriteľná pevnosť, odolnosť a životnosť potešia každého zberateľa nožov. Nie je nič neobvyklé, že klasické nože sa vplyvom častého používania opotrebujú, stratia svoju ostrosť a čepeľ sa začne uvoľňovať z rukoväte. 

Pri damaškových nožoch je to naopak – z ich kvality sa budete tešiť pokojne aj celý život. To je docielené vďaka pružným a mäkkým nerozbitným vložkám. Kvalitné nože poslúžia aj vašim vnúčatám. Na zabezpečenie ešte lepších fyzikálnych vlastností sa pri výrobe týchto nožov k damaškovej oceli môžu pridať aj chemické prvky, ako je molybdén, nikel či chróm. 

Po prečítaní predchádzajúcich riadkov vám už je asi zrejmé, že damaškové nože majú vzhľadom na svoju kvalitu aj vyššiu cenu. Výrobný proces je náročnejší oproti výrobe klasických oceľových nožov, no ten, kto ich používa, vie, že touto investíciou môže len získať. 

Použitie

Damaškové nože výborne poslúžia hubárom ako hubárske nože, survival nadšencom ako nože na prežitie, milovníkom prírody, poľovníkom ako poľovnícke nože, rybárom a všetkým, ktorí vyhľadávajú outdoorové aktivity. Poslúžia vám na prípravu jedál a zvládnete s nimi aj prácu s drevom. Zároveň ide aj o luxusný dizajnový doplnok, ktorý môžete vystaviť v interiéri chalupy.