Málokto by hádal, že pred rokom oslávila šesťdesiatku. Vždy dokonale upravená a s nehasnúcim úsmevom na tvári je vzorom mnohých dievčat po celom svete. O kom je reč? O bábike Barbie. Nahliadnite do minulosti najslávnejšej bábiky od Matella a zistite, ako sa menil jej vzhľad.
Celosvetový fenomén
Barbie prišla na svet 9. mája 1959, a to vďaka Ruth a Ellitovi Handlerovým. Pôvodne malo ísť o hračku pre ich dcéru Barbaru, po ktorej bábiku pomenovali. Nakoniec sa z nej stal popkultúrny fenomén, ktorý sa postupom času zabýval takmer vo všetkých dievčenských izbách.
Emancipácia v detských izbách
Handlerovci objavili dieru na trhu, ktorú sa im podarilo s úspechom zaplniť. Mladým dievčatám sa tak do rúk dostali bábiky znázorňujúce dospelé ženy, ktoré sa pre ne stali vzorom a inšpiráciou.
Nastupujúcej generácii dievčat tiež dokázali rozšíriť obzory, a to vďaka tomu, že často zastávali povolania, ktoré boli typické skôr pre mužov. Z Barbie sa tak stala okrem zdravotnej sestry alebo učiteľky napríklad aj kozmonautka či pilotka lietadla.
Nereálny ideál krásy
Zatiaľ čo povolaní za svoj život vystriedala Barbie neuveriteľné dve stovky, jej postava sa až do nedávna takmer nemenila. Pritom práve jej vzhľad bol vždy terčom kritiky. Znepokojenie vzbudzovali jej nerealistické proporcie, predovšetkým pás a neúmerne dlhé nohy, ktorých je v skutočnosti celkom nemožné dosiahnuť. Práve nedosiahnuteľný ideál krásy môže narúšať psychiku dospievajúcich dievčat a negatívne ovplyvňovať to, ako vnímajú svoje vlastné telo.
Odraz svojej doby
Podľa Handlerových je ale bábika Barbie odrazom svojej doby – zatiaľ čo prvé bábiky boli inšpirované vzhľadom Elizabeth Taylor alebo Marilyn Monroe, dnes sa kladie dôraz najmä na rôznorodosť. Do popredia sa tak dostávajú bábiky inšpirované skutočnými ženami z mäsa a kostí.
Vďaka tomu dnes na pultoch hračkárstiev nájdete bábiky Barbie zo všetkých kútov sveta (konkrétne v siedmich farbách pleti), chudé aj bacuľaté, nízke aj vysoké, bez vlasov či na vozíčku.
Vzor hodný nasledovania
V poslednej dobe na seba bábika Barbie tiež niekoľkokrát zobrala podobu známych a úspešných žien, ako je napríklad maliarka Frida Kahlo, modelka kyprých tvarov Ashley Graham alebo matematička a fyzička pracujúca pre NASA Katherin Johnson. Spoločnosť Mattel sa tak snaží vypočuť želania rodičov, pre ktorých je dôležité, aby ich malé dcéry nasledovali tie správne vzory.
Prvé modely Barbie sa predávali za 3 doláre, zatiaľ čo dnes majú niektoré z nich hodnotu viac ako 25 000 dolárov. Za koľko si Barbie od Mattela kúpite dnes, sa môžete pozrieť na Heureka.sk. k najdrahším tradične patria bábiky uvedené na trh v súvislosti s ich výročím alebo limitované edície Barbie inšpirované svetoznámymi ženami.