5 tipov, ako pripraviť auto na letnú sezónu

0
77
5 tipov, ako pripraviť auto na letnú sezónu

Každé ročné obdobie si vyžaduje prípravu vozidla. Platí to aj v lete, kde naše autá zažijú naozajstné zaťažkávacie skúšky. Teplo, slnko, nekonečné kilometre, prach. Na toto všetko musíte myslieť vopred.

Nielen samotné vozidlá, ale aj auto a moto príslušenstvo si vyžaduje vašu pozornosť. Pokiaľ sa vám nejaká súčasť auta nezdá a čas pred letom sa kráti, využite možnosť objednať si náhradné autodiely online a poškodené súčasti vymeňte ešte pred odjazdom na dovolenku.

Podmienky jazdy počas leta môžu byť zložité. Vozovka je horúca, slnko neustále páli, teplota stúpa. Cesty sú suché a zaprášené, ležia na nich kamene a iné nečistoty. Vozidlo sa prehrieva a každý pozná saunu, ktorá sa v ňom už za pár desiatok minút vytvorí. Preto musíte na toto obdobie svoje auto dôkladne pripraviť.

Pripravte svoje auto na leto za pomoci týchto 5 tipov

To, čo vidíme na prvý pohľad, sme už spomenuli. Ak sú niektoré súčasti vozidla viditeľne poškodené, zvoľte nové náhradné diely na autá, čím poškodenie odstránite. Niekedy sa však na problémy musíme pozrieť zbližša.

  1. Kontrola pneumatík

V prvom rade skontrolujte svoje pneumatiky. Áno, aj ich celkový stav, ale napríklad aj hĺbku dezénu či tlak vzduchu v nich. Uistite sa, že je všetko tak, ako má byť. V letných mesiacoch teploty totiž stúpajú, čo vplýva na tlak vzduchu v pneumatikách.

Takúto kontrolu vykonávajte pravidelne, a to najmä v prípade, že sa chystáte na dlhší výlet alebo dovolenku autom. Dofúkať pneumatiky si, našťastie, môžete na ktorejkoľvek čerpacej stanici.

2. Skontrolujte chladiaci systém

S teplotou súvisí aj chladiaci systém. Zabezpečte, aby bol tento dôležitý systém chladenia vozidla naplnený správnym typom chladiacej kvapaliny. Správny typ nájdete v manuáli vozidla, na nádržke alebo ho zistíte jednoducho pomocou farby kvapaliny.

Systém by nemal obsahovať žiadne netesnosti a mal by byť celkovo v dobrom stave. Letné teploty majú tendenciu prehrievať motor viac, preto chladiacej kvapaline venujte pravidelnú pozornosť, dopĺňajte ju alebo ju z času na čas úplne vymeňte.

3. Hlavne klimatizácia

Klimatizácia je dôležitejšia z nášho osobného hľadiska komfortnej jazdy, ako z hľadiska stavu vozidla. Napriek tomu je však potrebné uistiť sa, že je v spoľahlivom stave. Ak nie, letné jazdy budú nočnou morou.

Skontrolujte teda funkčnosť a účinnosť klimatizácie vo vozidle. Dobrou stratégiou bude nechať túto kontrolu na starosti profesionálom, ktorí sa servisu klimatizácií venujú. Tí ju preveria a doplnia autorizované chladivo a letné výlety a dovolenky budú zrazu o čosi príjemnejšie.

4. Výmena oleja a iných tekutín

O chladiacej kvapaline sme už hovorili, no vo svojom aute nájdete ďalšie dôležité oleje a tekutiny, ktoré si vyžadujú váš dohľad.

Pozrite sa na motorový olej, prevodový olej, brzdovú kvapalinu, ale aj vodu do ostrekovačov. V prípade nedostatočnej hladiny olej či tekutinu doplňte, prípadne úplne vymeňte. Čisté a správne množstvo tekutín je dôležité pre optimálnu prevádzku vozidla aj počas letných mesiacov.

5. Kontrola batérie

Na záver sa pozrite aj na autobatériu. Nechajte ju skontrolovať a otestovať a v prípade nedostatočnej funkčnosti si zaobstarajte novú. Horúce letné teploty totižto zvyšujú jej namáhanie a nespoľahlivá batéria môže zlyhať.

No a na záver nezabudnite na čistotu a bezpečnosť. Vyčistite interiér aj exteriér svojho vozidla a skontrolujte povinnú výbavu, medzi ktorú patrí lekárnička, výstražný trojuholník, vesta či rezervná pneumatika alebo súprava na opravu defektu. Ak je všetko v poriadku, vaše auto je pripravené vyraziť do leta. A vy s ním.