5 dôvodov, prečo platíte za benzín viac ako váš sused

0
78
5 dôvodov, prečo platíte za benzín viac ako váš sused

To isté vozidlo, tá istá vzdialenosť a napriek tomu platíte za benzín viac ako váš sused. So závisťou ho počúvate, ako sa chváli nízkou spotrebou. Klamlivo mu poviete, že aj vaše vozidlo má tak úžasne nízku spotrebu. Pravda je, že spotreba vášho auta je o tretinu vyššia ako tá susedova. Čo je vo veci? Možno robíte týchto 7 chýb.

1. Neprezúvate

Pneumatiky majú na spotrebu zásadný vplyv. Ak chcete šetriť na prezúvaní a v lete jazdíte na zimných pneumatikách, nemôžete sa čudovať, že vaše auto tak žerie. Zimné pneumatiky v lete zvýšia spotrebu v priemere o 5 až 10 %. Navyše si koledujte o šmyk alebo zrážku s iným vozidlom kvôli zhoršeným brzdným vlastnostiam.

2. Nekontrolujete tlak

O svojich pneumatikách by ste mali vedieť všetko. Pri kúpe si všímajte označenie pneumatík a poznajte údaje o optimálnom tlaku. Podhustené i prehustené pneumatiky sa rýchlo zničia. Tlak má vplyv aj na ovládateľnosť vozidla a na spotrebu. Nesprávny tlak v pneumatikách pridá na spotrebe 5 %. Ak jazdíte denne a na väčšie vzdialenosti, za pár mesiacov ide o sumu, za ktorú by ste kúpili hliníkové disky.

3. Vozíte tony

Niekedy je váha pasažierov vo vozidle nižšia ako náklad, ktorý so sebou vozíte. Všetko, čo máte na streche vozidla vplýva vo veľkej mierne na spotrebu. Chcete poznať čísla? Plne naložený strešný box počas jazdy na diaľnici znamená 20 % zvýšenie spotreby. Strešný nosič zdvihne spotrebu o 7 %. Veľké predmety ako bicykle a športové náradie (člny, kajaky, surfy) znamenajú až 30 % zvýšenie spotreby.

4. Ste príliš pohodlní

Batéria vo vozidle berie energiu z paliva. Väčšia spotreba často súvisí so zapnutými elektrickými zariadeniami a pomôckami. Najviac energie berie klimatizácia. Nebuďte pohodlní a v prípade miernejších letných teplôt klimatizáciu nezapínajte. Otvorené okno je zdarma. V zime sa vzdajte vyhrievania sedadiel alebo zadného skla.

5. Namáhate motor

Ušetriť motor a palivo môžete aj tak, že budete otáčky držať na nižších hodnotách. Sledujte spotrebu a zistíte, ktoré hodnoty sú ideálne pre vaše vozidlo. Motor šetrite na každom priechode. Stojíte dlho na červenej? Motor vypnite. Vypínajte ho aj vtedy, keď čakáte na partnerku pred domom alebo si odskočíte kúpiť cigarety do trafiky.