5 dôvodov, prečo nikdy nejazdite na motorke bez prilby

0
159
5 dôvodov, prečo nikdy nejazdite na motorke bez prilby
5 dôvodov, prečo nikdy nejazdite na motorke bez prilby

Jazda na motorke je pre mnohých ľudí zábavná a vzrušujúca aktivita. Preháňať sa na motorke je spojením absolútnej slobody a vysokého stupňa adrenalínu. Jazda na motorke však nie je len o zábave, ale nesie so sebou aj riziko. Preto je nevyhnutné dodržiavať bezpečnostné pravidlá a počas každej jazdy nosiť prilbu. Prečo je motocyklová prilba tak dôležitá?

1. Prilba chráni vašu hlavu pred poškodením mozgu

Jedným z najčastejších a najzávažnejších zranení pri jazde na motorke je poranenie hlavy. Pri páde z motorky alebo pri zrážke s iným vozidlom je náraz do hlavy veľmi intenzívny. Tento náraz často spôsobí zlomeninu lebky, otras mozgu, krvácanie a iné poškodenia mozgu s trvalými následkami. Prilby na motorku sú navrhnuté tak, aby absorbovali a rozptýlili nárazovú energiu. Prilba má pevnú vonkajšiu vrstvu, ktorá chráni vašu hlavu pred prerazením, a mäkkú vnútornú vrstvu, ktorá tlmí náraz.

2. Prilba vás ochráni pred hmyzom a ruchom

Motocyklová prilba chráni vašu tvár, oči a uši pred odreninam a otravným hmyzom. Prilba tiež chráni vaše oči pred prachom a inými časticami, ktoré by mohli  zhoršiť vaše videnie. Motocyklové prilby dobre izolujú vaše uši pred hlukom. Hluk spôsobuje stres a znižuje schopnosť sa sústrediť. Prilba zabraňuje tomu, aby vám vietor fúkal do tváre a tým vám spôsobil nepohodlie alebo zmenil smer vašej jazdy.

3. Prilba zvyšuje vašu viditeľnosť počas rýchlej jazdy

Jazda na motorke vyžaduje dobrú pozornosť a koncentráciu. Musíte byť schopní vidieť a reagovať na situáciu na ceste a zároveň sa vyhýbať nebezpečenstvám ako sú iné vozidlá, chodci, zvieratá alebo prekážky. Ak nie ste dostatočne viditeľní alebo ak ste rušení nejakým zvukom, môžete spôsobiť nehodu. Prilba pomáha zvýšiť vašu viditeľnosť vďaka reflexným prvkom.

4. Prilba vám ušetrí peniaze a problémy

Jazda na motorke bez prilby môže byť nielen nebezpečná, ale aj drahá. Podľa zákonov ste povinní pri každej jazde prilbu nosiť. Porušenie zákona znamená vysokú pokutu a zároveň vystavenie sa vysokému riziku vážneho zranenia po páde z motorky. Prilba pomôže zmierniť následky nehody a tým znížiť vaše náklady alebo stratu príjmu.

5. Prilba je imidžová záležitosť

Prilba na motorku nielenže ochráni vaše zdravie, ale je tiež záležitosťou imidžu. Spolu s kombinézou sa stáva pre jazdca druhou kožou. Moderné prilby a kombinézy priťahujú pohľady už z diaľky. Aerodynamické tvary a trendové farby zvyšujú atraktivitu každého jazdca. Presvedčte sa sami na stránkach obchodu inSPORTline, že motocyklové prilby vyzerajú skutočne perfektne.

Autor: Gabriela Kudláčová