5 tipov na nenáročné rodinné túry po Slovensku

0
21
5 tipov na nenáročné rodinné túry po Slovensku
5 tipov na nenáročné rodinné túry po Slovensku

Slovensko je bohaté na prírodné krásy, ktoré sa oplatí spoznať. Ak hľadáte tipy na nenáročné rodinné túry, ktoré zvládnu aj vaše deti, máme pre vás 5 nápadov pre nádherné rodinné výlety.

1. Bobrovecká dolina

Bobrovecká dolina je ideálna prechádzka pre výletníkov s kočiarmi či hendikepovaných ľudí. Len niečo vyše troch kilometrov dlhá trasa začína v Oraviciach a končí v Bobroveckom sedle. Cestou sa môžete pokochať výhľadom na Západné Tatry a prípadne si oddýchnuť pri horskej chate. Bobrovecká dolina je vhodná na turistiku po celý rok, v zime sa tu dá aj bežkovať. Počas letných mesiacov napriek nenáročnosti trasy nezabudnite na bezpečnosť a kúpte si na výlet turistické topánky.

2. Tichá dolina

Tichá dolina je ďalšia z možností, ako si užiť Západné Tatry. Stúpanie je minimálne a miest pre oddych detských nôžok dostatok. Od Podbanského cez horáreň v Tichej doline až po Nižnú Tichú Poľanu a späť je to 6 kilometrov. Počas túry sa vám naskytne nádherný pohľad na okolité vrchy, lesy a lúky. Tichá dolina je  vhodná na bicyklovanie, a ak máte šťastie, môžete tu stretnúť množstvo divo žijúcej zveri.

3. Hradisko Krivín

Ak máte radi históriu a archeológiu, určite by ste nemali vynechať Hradisko Krivín, ktoré sa nachádza v Nitrianskom kraji neďaleko Tlmáč. Ide o pozostatky staroslovienskeho hradiska z 9. storočia, ktoré bolo súčasťou Veľkej Moravy. Túra na Hradisko Krivín je nenáročná, trvá približne hodinu a pol a vedie po modrej značke. Na vrchole sa nachádza vyhliadková plošina odkiaľ sa vám naskytne panoramatický výhľad na okolie. Stúpanie na vrchol si vyžaduje to, aby bola vaša turistická obuv dobre odpružená.

4. Zádielska tiesňava

Zádielska tiesňava je neprehliadnuteľný unikát, ktorý sa oplatí vidieť aspoň raz za život. Ohúria vás skalné útesy a dych berúce mohutné bralá. Táto krása je ukrytá v Slovenskom krase. Vyberiete sa na pokojnú nenáročnú trasu, na ktorej sa striedajú skaly so zalesneným povrchom. Pozoruhodná lokalita v sebe ukrýva ešte ďalšie poklady. Preteká ňou Blatnický potok vytvárajúci množstvo vodopádov. Môžete sa k nim dostať po vlastných, a to z obce Háj odkiaľ vedie lesný chodník. Terén je vhodný aj pre deti. Jednoducho zídete k vodopádom, ktoré vás zaujmú. Priemerným tempom vám túra bude trvať okolo 2,5 hod. Iste sa vám zíde dobrá detská, pánska i dámska turistická obuv.

5. Prielom Dunajca

Prielom Dunajca je nádherná tiesňava, ktorá patrí k najkrajším v našej krajine. Nachádza sa v Pieninách na slovensko-poľskej hranici. Túra po Prielome Dunajca je zážitok, ktorý si budete dlho pamätať. Môžete si vybrať z viacerých možností, ako si ho prejsť. Najobľúbenejšou je plavba na pltiach, ktorá trvá približne 2 hodiny a ponúka nezabudnuteľné výhľady na skalné steny, zelené lúky a drevené domčeky. Ak máte radšej pevnú zem pod nohami, môžete ísť po červenej značke z Červeného Kláštora do Lesnice a späť, čo je 12 kilometrov. Cestou sa môžete zastaviť pri niektorom z mnohých výletných miest, ide napríklad o Kláštor Karmelitánov, Drevený kostolík sv. Michala Archanjela alebo Hrad Niedzica.

Autor: Gabriela Kudláčová