TOP 5 tipov, ako znížiť spotrebu vozidla

0
56
5 tipov, ako znížiť spotrebu vozidla
5 tipov, ako znížiť spotrebu vozidla

Sledujete posledné týždne vývoj cien ropy vo svete? Asi nie, ale celkom iste vidíte, ako sa zvyšuje cena benzínu. Každé tankovanie vás stojí stále viac peňazí. Namiesto toho, aby ste hromžili nad rastúcimi cenami, skúste sa zamyslieť, ako na benzíne ušetríte resp. ako znížite spotrebu vozidla.

1. Čítajte údaje na štítkoch pneumatík

Koľkokrát ste pri kúpe pneumatík prečítali údaje na ich štítkoch? Ani raz. Na jednej strane vás chápeme, že pneumatiky vyberáte hlavne podľa ceny a rozmerov. Na druhej strane najlacnejšie pneumatiky a zopár ušetrených eur vás pri každom tankovaní môžu vyjsť draho. Pre spotrebu vozidla je na štítku smerodajný údaj o valivom odpore. Pneumatiky totiž vplývajú na spotrebu vozidla v priemere na 20 až 30 %. Hľadajte pneumatiky s nízkym valivým odporom, ktorý znamená zníženú spotrebu energie pri jazdení.

2. Nezabudnite kontrolovať tlak v pneumatikách

Všetky letné i zimné pneumatiky si zaslúžia majiteľa, ktorý sa o ne bude starať a hlavne im merať tlak. Takáto starostlivosť vám prinesie nemalú úsporu. Ak sa vám tlak nechce merať, dajte si do vozidla nainštalovať snímač tlaku pneumatík. Podhustené pneumatiky totiž zvyšujú valivý odpor a navyše si ich rýchlo zničíte.

3. Zbytočne nepreťažujte vozidlo

Na spotrebu má vplyv tiež zaťaženie vozidla. Nemyslíme tým, že by ste mali z automobilu vyhodiť manželku. Stačí, keď vyhodíte z kufra všetky zbytočnosti. Nezabudnite ani na to, že zaťažiť vás môžu strešné boxy a nosiče. Niektoré z nich sú ťažké a navyše zvyšujú aerodynamický odpor. Tento odpor sa zvyšujete aj tak, že v lete otvárate okienka. Oveľa úspornejšie je využívanie klimatizácie.

4. Snažte sa minimálne dupať na brzdy

Na každú jazdu si vyčleňte dostatok času. Spotrebu sa vám podarí znížiť, ak nebudete jazdiť zbytočne rýchlo. Dôležité je, aby ste svoje vozidlo riadili plynulo, vyhýbali sa prudkým rozjazdom a brzdeniu. Viac využívajte zotrvačnosť motora a brzdenie sa snažte nechať na nevyhnutné situácie.

5. Nevyhýbajte sa technickým kontrolám

Možno sa to nezdá, ale zopár eur vám ušetria pravidelné technické kontroly. Dajte si skontrolovať olej, nastaviť geometriu a vymeniť poškodené ložiská. Ak budete mať všetky uvedené časti vozidla v poriadku, uvidíte na účte za benzín nižšiu cifru.