TOP 5 spôsobov, ako obmedziť nadmerné letné potenie

0
1379
Potenie leto zdroj SXC.hu

Leto je čas vyšších teplôt a ako sa rosničky a odborníci na počasie neustále vyhrážajú, trópy nám narobia problémy ešte nejaký čas, kým sa opäť dočkáme chladnejších mesiacov. Najzásadnejším problémom okrem roztopenej zabudnutej čokolády v aute a roztopeným sviečkam je všadeprítomné potenie. Potí sa každý a všade. Len miera potenia je rôzna od veku, životosprávy a zdravotného stavu daného človeka. V teple a pri námahe sa potíme viac. Bojovať sa proti nemu definitívne takmer vôbec nedá, no môžeme ho obmedziť. Ako?

1. medicínska cesta
Pre potenie nemusíte mať dôvod, no pre nadmerné potenie môžete mať dôvodov hneď niekoľko. Sú to zväčša zdravotné problémy a komplikácie aj vážnejšieho charakteru a preto tieto signály neignorujte. Pomôcť vie kožný lekár, odporúčať krémy, alebo konkrétne prípravky.

2. antiperspiranty
Rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom je ten, že kým deodorant pôsobí lokálne a krátkodobo a poskytuje skôr len vôňu, antiperspirant reálne bojuje proti poteniu a snaží sa ho obmedziť. Odporúča sa ho používať skôr večer pred spaním a pravidelne bez preháňania.

3. prírodná cesta
Najvýraznejšími bojovníkmi v boji proti poteniu sú šalvia lekárska doplnená o žihľavu dvojdomú, prípadne praslička poľná, alebo odvar z júlových čistých listov orechovníka kráľovského. Pravidelné pitie najlepšie vychladnutého čaju (pozor, po lúhovaní nenechávajte bylinky stále v čaji) má prinášať účinky a aj prečistenie organizmu.

4. cesta pomocou krémov a prípravkov
Lekárne sú plné prípravkami, ktoré sľubujú účinok obmedzenia potenia, no nie vždy je to naozaj tak, alebo používateľ očakáva okamžitý účinok. Mnoho z nich sa používa na večer, kedy je telo v pokoji. Lekárne majú mnoho výrobkov určených pre tento účel a najúčinnejšie spomínajú ľudia najmä na internetových fórach. Keďže sa nanášajú na kožu, niektoré z nich môžu spôsobiť mierne alergické reakcie. Mnohí odporúčajú homeopatiká.

5. botox
Odsudzovaný botox, obľúbená metóda vyhladzovania vrások, a predsa jeden zo spôsobov, ako sa zbaviť potenia. Upchatie a vlastne dočasné odstavenie potných žliaz je vedľajším efektom účinku botulotoxínu na svaly v mieste vpichu aplikácie. Má vysoké percento účinku, aj keď vyššiu cenu a dosť diskutabilnú povesť. V každom prípade je uvádzaný na mnohých zahraničných portáloch, kde síce zmienku o prírodnej ceste nenájdete azda vôbec, no tento piaty spôsob má pevné miesto. Pre ktorý z nich sa rozhodnete začínajúc jednotkou, je už na vás.

Foto: freeimages.com