Úvod Novinky TOP 5 najväčších ostrovov na svete a čím sú zaujímavé

TOP 5 najväčších ostrovov na svete a čím sú zaujímavé

0
5700
Grónsko

Keď sa povie ostrov, pred očami máme často z príbehov zelenú plochu s palmami a úplnou izoláciou. Azda najčastejšie je to práve niekde v trópoch. Mnoho ostrovov je však malých kamenných výčnelkov, nehostinných, bez jedinej rastliny, prípadne ak so zaseknutým plávajúcim orechom z ktorého sa vytvorí nejaká tá palma. Ostrovy sú však občas aj tak veľké, že od takejto definície ostrova majú ďaleko. Obrovské plochy zeme potom vedia hostiť množstvo letísk, úrodnej pôdy, a aj niekoľko krajín zároveň. Viete, ktoré ostrovy sú na svete najväčšie?

1. Grónsko

Grónsko je najväčší ostrov na svete. Historicky je spätý s Európou, hoci patrí k Amerike. Dnes patrí Dánsku, hoci celé stáročia bol skôr kolóniou. Vzhľadom na jeho rozlohu 2 175 600 km2 má len cez 57 000 obyvateľov. Nachádza sa v ňom významné prístavné a zároveň hlavné mesto Nuuk. Väčšina obyvateľov sú Inuitovia, ktorý sem prešli až z Aljašky. Celkovo však históriu ostrova formovali Vikingovia a neskôr dánsky, nemeckí a nórsky obchodníci, či veľrybári. Grónsko ma na svojom čele monarchu a vlastný parlament, ktorý rozhoduje v niektorých otázkach najmä teritoriálnych a kultúrnych, zvyšok podlieha pod Dánsko.

2. Nová Guinea

Ostrov Nová Guinea sa v histórii často nazýval čisto len Papua. Tvorí súčasť Melanézie a aj vzhľadom na podobnosť miestnych kultúr pri delení sveta ostrov rozdelili medzi Indonéziu a štát Papua-Nová Guinea. Papuánci sú kultúrne zaujímavejším národom zloženým z viacerých kmeňov. Ostrov tvoria tropické lesy a nesmierne prírodné bohatstvo v podobe rastlín a zvierat. Celý ostrov má niečo cez 7 500 000 obyvateľov a rozlohu 786 000 km2.

3. Borneo

Ostrov Borneo je tiež známy ako Kalimantan. Tretí najväčší ostrov sveta sa nachádza v malajskom súostroví a rozdeľuje sa medzi tri krajiny. Sever ostrova patrí Malajzii, východ, juh, centrálna časť a západ patrí Indonézii. Na severe sa nachádza samostatný štát s politickým zriadením sultanát Brunej. Obýva ho viac ako 16 miliónov obyvateľov žijúcich na rozlohe 743 330 km2. Celý ostrov je jednou veľkou zelenou plochou, ktorú možno nazvať aj pokladnicou živočíšnych druhov, tropických lesov, no nájdete tu aj rôzne geologické zvláštnosti.

4. Madagaskar

Štvrtý najväčší ostrov sveta je Madagaskar. Ostrov ležiaci južne od Zanzibaru na juhovýchode Afriky, oplýva zeleňou, vzácnymi druhmi aj inými zaujímavosťami. Rozloha ostrova je 587 041 km2 a žije na ňom 20 700 000 obyvateľov. Slovákom sa spája s osobnosťou slovenského cestovateľa Mórica Beňovského, ktorého v Maďarsku považujú za Maďara

5. Buffinov ostrov

Buffinov ostrov je piatym najväčším ostrovom sveta, hoci na niektorých mapách sa vôbec na ostrov nepodobá. Iné, ktoré ho zachycujú celkom zaľadnený, vytvárajú dojem polostrova, či pevniny. V skutočnosti je to arktický ostrov oddelený vodou rozľahlý 507 451 km2 s trvalou populáciou 11 000 obyvateľov. Ostrov patrí Kanade a svoj názov získal podľa objaviteľa Williama Buffina.

Len pre zaujímavosť, ďalšími sú v poradí ostrovy Sumatra (Indonézia), Honšú (Japonsko), Veľká Británia, Viktóriin ostrov (Kanada), Ellesmerov ostrov (Kanada), Sulawesi (Indonézia), Južný ostrov (Nový Zéland), Jáva (Indonézia)