TOP 5 najhlučnejších zvierat na svete, na zemi, aj pod vodou

0
7699
Tuleň sloní, Mike baird

Ríša zvierat je nesmierne bohatá na rekordy a zaujímavosti. Jednou z najťažších vecí v oblasti hlasiviek a ich sily u jednotlivých zvierat, je vybrať a zoradiť presne jednotlivé z nich podľa toho, koho intenzita je najsilnejšia. Ak by sme písali o TOP 10 najhlučnejších zvierat, už teraz by ste čítali o afrických zvieratkách ako sú slony, levy, hyeny, hrochy, či o vlkoch. Tie sú totiž v druhej päťke. Človek by pritom nebol ani v prvej dvadsiatke. Prvá pätica najhlučnejších zvierat na svete, ktorú sme sa snažili zostaviť, sa vám práve predstavuje a vedzte, že budete prekvapení.

Foto: autor Mike Baird, wikimedia

5. TULEŇ SLONÍ
Mohutný predstaviteľ ríše zvierat vážiaci od 1,5 tony až do 2,5 ton s dĺžkou neuveriteľných až 5 metrov, obýva východný Tichý oceán. Takto mohutné sú však len samce, samičky sú výrazne menšie. Jeho telo je prispôsobené prežitiu aj v extrémnej zime, takže si poradí s lokalitami s jeho vyšším výskytom na Aljaške a v Kanade. Mohutné telo samcov dokáže vydávať silné zvuky, no tie najsilnejšie počas párenia a ukážke sily v snahe uchvátiť samičky.

4. VREŠŤAN
Vrešťan je najväčšia opica Južnej Ameriky, obýva lokálne miesta Kostariky v strednej Amerike, po pralesy južnej. Svoje hlasivky a pľúca svetu predvádza najmä počas rána, alebo západu slnka. Symbolizuje hlavne teritoriálne oznamy o tom, že územie patrí jemu, prípadne na lákanie samičky. Jeho hlasný prejav je často predmetom skúmania zoológov a tak je táto tmavo sfarbená opica veľmi známym predstaviteľom hlučných zvierat sveta. Sila hlasiviek má mierne prekračovať výšku 125 db. Počuteľný je až na 5 kilometrov.

3. PAPAGÁJE KAKAPO A KAKADU
Papagáje Kakapo a Molucký kakadu sú oba výnimočné vtáky. Z ich malého opereného tela vychádzajú priam neuveriteľné zvuky. Kakapo dosahuje silu až 132 decibelov a Kakadu, jeho blízky, no menej ohrozený príbuzný, má o 3 až 6 decibelov menej. Obaja však používajú takto silné hlasivky na prilákanie samičiek, nech sú aj na kilometre vzdialené. Napríklad Kakapo samičky láka v noci, keďže je nočný vták. V noci sa teda aj jeho “spev” rozlieva na desiatky kilometrov.

2. MORSKÝ KRAB
Teraz to vyznie ako vtip, no nie je tomu tak. Morský krab druhu Alpheus bellulus s tigrovaným vzorom dokáže vďaka klepetám vydať zvuk do výšky až takmer 190 decibelov, čo takmer siaha na prvé miesto. Vlastne morský krab získava druhé miesto skôr preto, že táto výška decibelov nie je dosiahnutá vždy, alebo vo väčšine. Spolu so zvukom z klepeta vypáli vzduchová bublina, ktorá omráči, alebo celkom zabije korisť. Rybu, alebo mušľu, obe majú málo šancí na prežitie po takomto neobyčajnom prekvapení.

1. VRÁSKAVEC OZRUTNÝ
Celkom najhlučnejším zvieraťom na svete je vráskavec obrovský, zároveň najväčší cicavec na svete a taktiež najväčší mozog na svete. Tento mohutný tvor dokáže vydávať tak prenikavé zvuky, ktoré počuť až do vzdialenosti 850 kilometrov. Nevedno, ako rýchlo a ako ďaleko by sa zvuk šíril, ak by vráskavec žil na súši. Tento tvor drží niekoľko rekordov, takže sa nemôžeme diviť jeho prvenstvu aj v tomto rebríčku.

Máte pripomienky, alebo ste odhalili medzi zvieratami aj lepšieho rekordéra? Sem s ním…